15 Eylül 2019 , Pazar
Ana Sayfa / Eğitim / Yazarların Kişisel Gelişim Kitabı Yazmasının Sebebi

Yazarların Kişisel Gelişim Kitabı Yazmasının Sebebi

İnsanların hem özel yaşantısında hem de iş yaşantısında mutlu olmayı beklemeleri ve günümüz şartlarında her ikisinin de başarılması oldukça zor bir durumdur. Yazarların Kişisel Gelişim Kitabı Yazmasının Sebebi her ikisini başarmak isteyen insanlara yol göstermektir. Bu kitaplar insanların taleplerine bakıldığında adeta altın çağlarını yaşıyorlar. Faydalı mı yoksa zararlı mı oldukları yönünden ise uzmanlar ikiye ayrılmış durumdadır.

Modern insan her geçen gün daha fazla sorun ile karşılaşıyor. Bu sorunların çözümü için arayışa giren insanlar son yıllarda cevapları kişisel gelişim kitapları içerisinde aramaya başladılar. Bu kitapların sayılarının binlere yaklaşması şüphesiz insanların yoğun talep göstermeleri ile alakalıdır. Sayılarının bu kadar artması da kişisel gelişim kitapları yararları hakkında uzmanları düşünceye sevk etmiştir. Kişisel gelişim kitapları zararları hakkında herhangi bir detay savunmayan bir kısım uzmana göre kitapların yararları arasında kendilerini keşfetme noktasında fazlasıyla yardımcı oldukları yönünde görüş belirtmektedirler. Uzun yıllardır yurtdışında büyük bir sektör haline gelen kişisel gelişim kitaplarının ülkemizde yeni yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte son dönemlerde bunları okumanın sadece zaman kaybına neden olacağı yönünde görüş belirten uzmanlar da bulunmaktadır. Kişisel gelişim kitaplarını genel anlamda ele alacak olursak kişilerin daha erdemli, daha güçlü ve daha mutlu olmaları için onlara rehberlik ediyor olduklarını söyleyebiliriz. İnsanların kişisel gelişim kitapları için bu kadar yüksek talep oluşturmalarının da elbette haklı sebepleri bulunuyor. Kişisel gelişim kitapları rehberliği detaylarından bahsettiğimiz unsurlar için insanlar 5 – 10 sene öncesine kadar dışarıdan destek alabiliyorken günümüzde bunun için vakit ayıramıyor olmalarını kişisel gelişim kitapları okuma sıklıklarının artmasına bağlamaktadırlar.

Psikiyatrist Gözüyle Kişisel Gelişim Kitapları

Kişisel gelişim kitaplarının gerek başarı elde etmek, gerek mutluluğu yakalamak adına insanlara öğütler verdiğinden bahsettik. Kitapları okuyanların bilmesi gereken en önemli noktalardan birisi içerikte tercih edilen yöntemler açısından psikiyatristler tarafından bazılarının eleştirildiğidir. Kişisel gelişim kitaplarının faydalı olması için psikiyatristlere göre insan psikolojisinin dinamiğini bilen kişiler tarafından yazılması gerekiyor. Bunun sağlanmadığı durumlarda insanların zarar görmeleri mümkün olabiliyor. Bunun sebebi kişisel gelişim kitaplarının insanların kişiliğinde var olan olumsuz yönlerini göz ardı ettirmeleridir. Bu da insanların kendilerini olduklarından farklı noktalarda görmelerine ve ilerleyen süreçte bu yönde davranışlara bürünmelerine neden olmaktadır.

Tavsiye Konu

Uzaktan Eğitim Nedir?

Hem öğrencinin hem de öğretim üyesinin kampüse gelmesinin zorunlu olmadığı yani zamandan ve mekandan tamamen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir