Ana Sayfa / İnternet & Yazılım / Yazılım Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım?

Yazılım Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım?

Yazılım Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım?

Son zamanlarda ilgi çeken mesleklerin başında olması nedeniyle yazılım öğrenmek isteyen insanların sayısı artış göstermiştir. Bu hususta en çok merak edilen ise yazılım öğrenmeye nereden başlamalıyım sorusudur.

Yazılım Hakkında Kaynaklar

Programlama konusunda Türkçe kaynak noktasında sıkıntılar yaşanıyor olsa da yazılım için tercih edilebilecek farklı kaynaklar bulunmaktadır. Yazılım öğrenme kaynakları olarak tercih edebileceğiniz kurs, okul, kitap, internet siteleri ve görsel eğitim setleri bulunmaktadır. Fakat kaynaklar açısından kişinin kendi kendisine yazılım öğrenmek istediğinde farklı sorunlar yaşayabileceğinden de kesinlikle bahsetmemiz gerekiyor. İnsanların bu konuda yaşadıkları en büyük sıkıntı da nereden başlayacaklarını bilmiyor olmalarıdır.

Yazılım öğrenmeye nereden başlayacağınızı belirleyebilmek için öncelikle windows için bir program mı, web sitesi mi yoksa mobil platformlar için uygulamalar mı yapmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Mobil platform uygulamalarında son yıllarda ciddi bir sıçrama gözlenmektedir. Bu da herkesin bu alana yoğunlaşarak para kazanmayı hayal etmelerine neden olmaktadır. Fakat bir mobil uygulama hazırlayarak kısa sürelerde ciddi rakamlar elde edebilmek ciddi anlamda şans faktörünün yanınızda olmasına da bağlıdır. Yazılım konusunda kendinizi kısa sürede para kazanmak için değil, seviyor iseniz daha başarılı olacağınız söyleyebiliriz.

Yazılım konusunda kişinin kendisini geliştirebilmesi, başarılı olabilmesi yeteneği ile de alakalıdır. Yetenk yazılım konusunda önemli bir faktördür. Yani kişinin tek başına başarana kadar çalışması yazılım konusunda gelişmesi için yeterli değildir. Yazılım konusunda başarılı olabilecek kadar çalışacak azmin sizde olup olmadığını, kategoriye yeteneğinizin olup olmadığını kendinize sormanız gerekmektedir. Bu konuda yatkınlığınızı öğrenmek amacıyla yazılım dili olmasa da CSS ve HTML üzerinde kendinizi test edebilirsiniz. Statik diller olan CSS ve HTML aracılığı ile görsel işlemler yapabilirsiniz.

Yazılıma Geçiş

CSS ve HTML öğrenme noktasında zevk almıyorsanız, merakla ve severek ilerleme kaydetmiyorsanız aslında daha fazla devam etmenize gerek yok. Fakat bunların tam tersi bir durum oluştuysa ve basit bir web sayfasını sıfırdan hazırlayabiliyorsanız yazılıma geçebilirsiniz.

Web yazılımcı olmak istemiyorsanız da HTML ve CSS ile uğraşmadan da yazılım konusunda ilerleyebilirsiniz. Fakat bahsettiğimiz süreçten geçmeniz sizlerin yazılım mantığını kavramanız açısından faydalı olacaktır.

Yazılım konusunda kendinizi geliştirmenin en kolay ve kapsamlı yöntemi proje üretmektir. Basit bir projeyi sıfırdan tek başına üretmeniz verimli öğrenmek açısından avantaj sağlayacaktır. Bunu yaparken de hazırlıyor olduğunuz projenin size para kazandırıp kazandırmayacağını önemsemeyin. Sadece kendinizi yazılım konusunda gelişitmek hedefi ile ilerleyin. Basit olarak tasarladığınız projede aşama kaydettikçe ihtiyaçlarınızı belirleyecek ve ihtiyacınıza göre öğrenme konusunda kendinizi yönlendireceksiniz.

Sonuç olarak yazılım noktasında paraya odaklanarak ilerlemek isteyen kişiler önlerine çıkan engelleri görmekte zorlanacaklar ve hedeflerine ulaşamayacaktır. Bunun yerine sevdikleri için yazılımcı olmak yolunda gayret gösterenler de çok daha kısa sürelerde kendilerini geliştirmek noktasında başarılı olacaklardır diyebiliriz.

Programlamaya nereden başlanılması gerektiğini buradaki makalemizden öğrene bilirsiniz.

Tavsiye Konu

Instagram Hesabınızı Güvende Tutmak İçin Öneriler

Instagram Hesabınızı Güvende Tutmak İçin Öneriler Son yıllarda popülerliğini arttırmaya devam eden Instagram, sosyal medya …

2 Yorumlar

  1. Yazılım öğrenmekten önce yazılım ile ne yapacağınıza ilk olarak karar vermeniz gerekiyor. Çünkü çoğu dil farklı işlerde kullanılıyor. Ama genel olarak öğrenmek istiyorsanız php ile başlayabilirsiniz. Ama internet sitesi vs gibi işler için istiyorsanız html css gibi işlere başlayabilirsiniz.

  2. Gizem Alemdar

    Bence bu tam olarak sizin ne yapmak, nasıl projeler geliştirmek istediğinize bağlı. İlk olarak hangi diller ile neler yapılır bunu öğrenin sonrasında ona göre karar vererek kodlama öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir