14 Eylül 2019 , Cumartesi
Ana Sayfa / Eğitim / YDS Başvuruları Nasıl ve Ne Zaman Yapılıyor?

YDS Başvuruları Nasıl ve Ne Zaman Yapılıyor?

YDS başvuru tarihleri her sene ÖSYM tarafından yapılan açıklamalar ile belirlenmektedir. 2019 YDS Başvuruları ne zaman sorusu ise 30.01.2019 tarihi ile cevaplanabilir. BU yazımızda Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı hakkında merak edilen tüm detaylara yer verdik.

2019 YDS Başvuruları

Yabancı dil tazminatı alabilmek ve yüksek lisans programlarına giriş için düzenlenen 2019 YDS başvuruları 30.01.2019 tarihi itibariyle başlamıştır. YDS/1 başvuruları 6 Şubat 2019 Çarşamba gününe kadar devam edecektir. ÖSYM tarafından belirtilen tarihlerde çeşitli nedenlere bağlı olarak başvuru yapamayan adaylar içi de YDS geç başvuru tarihi belirtilmiştir. Buna göre belirtilen tarihlerde YDS giriş için başvuru yapamayan adaylar 21 Şubat 2019 tarihinde geç başvuru yapabileceklerdir.

YDS Başvuru Ücreti

ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlara giriş için ilgili kurum tarafından belirlenen ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. 2019 YDS/1 başvurusunu ilk açıklanan tarihler arasında normal süreçte gerçekleştiren adaylar için başvuru ücreti 120 TL olarak belirlenmiştir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak sınav başvurularını yapamayan ve geç başvuru yapanların ise ÖSYM tarafından belirlenen 180 TL ücreti ödemesi gerekmektedir.

YDS Başvurusu Adımları

YDS başvuruları ÖSYM tarafından elektronik ortamda alınacaktır. Başvuruda sorun yaşamamanız için detayları aşağıda açıklıyoruz.

  • YDS 2019’a katılmak isteyen adaylar Kılavuz ve Aday Başvuru Formunu ÖSYM’nin resmi internet sayfası http://www.osym.gov.tr adresi üzerinden edinebilirler. Geçmiş yıllardaki gibi kılavuz dağıtılması ve satışı yapılmayacaktır.
  • ÖSYM kayıtlarında belirtilen kriterlere uygun fotoğrafı olmayan adayların başvurularını tercih edecekleri bir başvuru merkezi aracılığı ile gerçekleştirmeleri gerekmektedir.
  • ÖSYM kayıtlarında kurum tarafından belirlenen kriterlere uygun fotoğrafı olan adayların ise tercih edebilecekleri bir başvuru merkezi aracılığı ile YDS başvurularını yapabilecekleri gibi elektronik ortamda https://ais.osym.gov.tr adresi üzerinden de bireysel olarak gerçekleştirebilirler.
  • YDS Aday Başvuru Formu http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşılabilecek kılavuzun 2.3. maddesini dikkatli bir şekilde okuduktan sonra doldurulmalıdır.

Sınav başvurusu için geçerli fotoğrafın son 50 ay içerisinde başvuru merkezleri tarafından çekilmiş olması ve ilgili kurum tarafından reddedilmemiş olması gerekmektedir. Yani 50 aydan daha eski fotoğrafınız ÖSYM kayıtlarında yer alıp, herhangi bir ret almamış olsanız dahi kesinlikle başvurunuzu yeni fotoğraf çekilmesi adına tercih edeceğiniz başvuru merkezleri aracılığı ile gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

YDS Sınav Tarihleri

YDS için sınav tarihleri de başvuru süresinin başlaması ile birlikte ÖSYM tarafından açıklanmıştır. Buna göre;

  • YDS/1 2019 ÖSYM tarafından 24 Mart 2019 tarihinde saat 10.15’te düzenlenecektir.
  • YDS/2 2019 ÖSYM tarafından 8 Eylül 2019 tarihinde saat 10.15’te düzenlenecektir.
  • YDS/3 2019 ÖSYM tarafından 1 Aralık 2019 tarihinde saat 10.15’te düzenlenecektir.

Adayların öncelikle geç başvuru ücreti ödememeleri için ÖSYM tarafından belirtilen ilk tarihlerde sınav başvurusu yapması tavsiye edilmektedir. Sınava sorunsuz giriş yapabilmek için ÖSYM tarafından belirtilen geçerli fotoğraf kriterlerine uygun hareket edilmesi gerekliliği de kesinlikle unutulmamalıdır. Son olarak YDS başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli detay kılavuzun 2.3. maddesini dikkatli bir şekilde okunarak başvuru sürecinin tamamlanması gerekliliğidir.

Tavsiye Konu

Uzaktan Eğitim Nedir?

Hem öğrencinin hem de öğretim üyesinin kampüse gelmesinin zorunlu olmadığı yani zamandan ve mekandan tamamen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir