15 Eylül 2019 , Pazar
Ana Sayfa / Teknoloji / Yıllanmış Bilgisayar Nasıl Tekrar Canlandırılır?

Yıllanmış Bilgisayar Nasıl Tekrar Canlandırılır?

Eskimiş, bir köşede atıl halde toza bürünmüş bir bilgisayarınız varsa onu orada çürütmek yerine birkaç işlem uygulayıp tekrar kullanabilirsiniz. Eski bilgisayarları hızlandırmak ve onları bugünün internet şartlarını karşılayacak hale getirmek çokta zor değil.

Bilgisayarınızın masaüstü olması elden geçirilmesi açısından avantaj sağlayacaktır. Ancak dizüstü bilgisayarlar için de benzer işlemler yapılabilir. Bilgisayarı hem donanımsal, hem de yazılımsal olarak güçlü hale getirmek mümkündür.

Eski Bilgisayarları Donanımsal Olarak Hızlandırmak

Donanım hızlandırma diyince akla RAM, CPU ve elbette SSD harddisk geliyor. Eski bilgisayarlarda RAM slotu genellikle DDR1 L veya DDR2’dir. DDR1 L RAM’lerde toplamda 2 GB’ın üzerine çıkmak mümkün değil, DDR2 RAM’lerde ise çoğu kez en fazla 8 GB’ı görebilirsiniz. RAM artışı elbette önemli fakat 2 GB veya üzeri bir RAM varsa vereceğimiz adımları takip ettiğinizde “canavar gibi” çalışan bir cihazınız olacak.

Donanım güçlendirmede kritik nokta, SSD harddisk. Mutlaka ama mutlaka bir SSD disk takviyesi yapılmalı ve yazılımsal güçlendirme adımındaki işletim sistemleri bu diske kurulmalı. HDD veya SHDD harddisklere sahip cihazlar ne kadar uğraşılsa da istenilen verimi sağlayamıyor. 60 GB’lık ve 300 MB’ın üzerinde yazma hızı olan bir SSD dahi yeterli olacaktır. Bilgisayar hızlandırma yöntemleri arasında en kritik nokta, dosya yazma ve okuma hızıdır. Bunu da ancak harddisk ile sağlama alabilirsiniz.

Yavaşlayan Bilgisayarı Yazılımsal Olarak Hızlandırmak

İşin donanım kısmını tamamladıysanız sırada yazılımsal güçlendirme var. İşletim sistemi olarak Linux türevlerini kullanabiliyorsanız çok büyük bir avantaja sahip olursunuz. Ancak Windows’a alışkınsanız belki de daha önce hiç duymadığınız bir Windows sürümünü kurmanız gerekiyor. Windows Thin PC OS, adı pek duyulmamış ancak eski bilgisayarlar için oldukça verimli bir işletim sistemi. Windows 7 ile birlikte çıkarılmıştır ve görünümü de Windows 7’ye benzerdir. Ancak Microsoft bu sürümü geri planda tutmayı tercih etti, bu nedenle de pek bilinmiyor. Web’den araştırarak Thin PC iso dosyasını indirebilirsiniz. Kurulumu yaptığınızda SSD ile birlikte bir hız makinesine dönüşen bilgisayarınızı tanıyamayacaksınız. Eğer oyun bilgisayarı veya performans cihazı oluşturmak istiyorsanız da aynı yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Eski Bilgisayarınızı Elden Geçirmenin Avantajları

  • Eskimiş cihazınızı tekrar kullanmak düşük bir maliyetle bir bilgisayar daha elde etmek demektir. Yapacağınız donanımsal yatırımlar da çok yüksek değil.
  • Ofis bilgisayarı arayanlar için ucuz ve hızlı bir çözümdür. Hızlandırılan cihazlar bir iş günü boyunca sıkıntısız çalışacaktır.
  • Oyun bilgisayarını daha yüksek performanslara taşımak isteyen kimseler SSD ve RAM yükseltmelerini uygulayabilirler. Thin PC yerine Windows’un son sürümünü kullanmak daha uygundur.

Hızlandırılmış Olsa da Eski Bilgisayar Kullanmanın Dezavantajları

  • Bilgisayarın ana kartı, grafik kartı eski olacağı için yeni oyunları oynamak mümkün değildir.
  • İşlemci yükseltmesi ve RAM yükseltmesi kısıtlıdır ve ekstra güç tüketimine neden olur. Ekstra güç tüketimi de ısınma problemi anlamına gelebilir.
  • Performans cihazına dönüşse de PhotoShop ve Render işlemlerinde aksaklıklar çıkabilir. Ayrıca bazı yazılımsal uyumsuzluklar nedeniyle mavi ekran, kendiliğinden resetleme vb. sorunlar görülebilir.

Tavsiye Konu

Evde Elektrik Üretmek

Enerji tüketimi günümüz yaşam standartlarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Farklı alanlardaki en temel ihtiyaçlar arasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir