15 Eylül 2019 , Pazar
Ana Sayfa / Ekonomi & Finans / Yüksek Oranla Konut Kredisi Çekenler Dikkat

Yüksek Oranla Konut Kredisi Çekenler Dikkat

2019 yılı ilk ayı itibariyle tüm bankaların kredi oranlarının geçmiş aylara nazaran konut, tüketici, taşıt fark etmeksizin yüksek olduğu bilinmektedir. Bu noktada insanlar ihtiyaçları acil değilse genellikle beklemeyi tercih etmektedirler. Bu bekleme elbette kredi oranlarının düşeceğini düşünmeleri nedeniyle gerçekleştirilmektedir. Elbette bekleyebilen, ihtiyaçlarını erteleyebilen bir kesim olsa da yüksek kredi oranlarına rağmen acil ihtiyaçlar nedeniyle bekleyemeyen bir kitle de bulunmaktadır. Bu noktada özellikle uzun vadeli konut kredilerinde yüksek oranlar nedeniyle ciddi maliyetler ortaya çıkabiliyor. Çok az miktarlarda dahi oranların düşürülmesi toplama bakıldığında anlamlı maddi avantajlar sağlayabiliyor. Bu noktada insanların avantajları yakalayabilmek adına tercih edebilecekleri yöntemlerin başında konut kredisi yapılandırması gelmektedir.

Konut kredisi yapılandırmaları çok merak edilen bir konu olması nedeniyle sizler için araştırdık. Bu yazımızda özellikle yüksek kredi oranları ile kredi kullanan kişilerin maddi avantaj sağlayabilecekleri detaylara yer vereceğiz. Bu detaylarda konut kredisi yapılandırma hakkı kullanımı hakkında bilmeniz gerekenler, kimlerin konut kredisi yapılandırması yapabilecekleri bilgileri yer alacak.

Konut Kredisi Yapılandırma Şartları

Bankadan çektiğiniz kredi oranlarından daha düşük bir kredi oranı sunulması durumunda, yani faiz oranlarının düşmesi durumunda yeni oranlardan yararlanabilmek elbette mümkün. Çektiğinizden daha düşük oranlardan yararlanabilmek için yapmanız gereken işlem konut kredisi yapılandırma işlemi olarak anılmaktadır. Tüketicinin bu işlemden yararlanma hakkı bulunmaktadır.

İşlemin konut kredisi yapılandırma statüsünde gerçekleştirilmesi için daha önceden krediyi çekmiş olduğunuz banka tarafından işleme alınması gerekmektedir. Konut kredisi yapılandırması aynı banka tarafından faiz oranlarının düşürülmesi durumunda yararlanabileceğiniz bir haktır. Farklı bir bankanın kredi oranlarını düşürmesi durumunda, diğer bankanın hizmetinden yararlanmak için gerçekleştirmeniz gereken işlem ise konut kredisi transferi olarak tanımlanmaktadır.

Konut kredisi yapılandırma ve konut kredisi transferi şartları aynıdır. İki uygulamadan da yararlanabilmek için çeşitli şartlar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Başvuru yapan müşterinin geçmiş kredi taksit ödemelerinde gecikmeye düşmemiş olması
  • Aynı yıl içerisinde konut kredisi yapılandırma başvurusu yapılmamış olması
  • Başvuru yapan müşterinin kredi notunun, kredi kullanımı için uygun olması gibi detaylar yer almaktadır.

Konut Kredisi Transferi Nasıl Yapılır?

Konut kredisi çektiğiniz bankadan farklı bir bankanın faiz indirimi yapmış olması durumunda, yeni kredi oranlarından yararlanmak istediğinizde konut kredisi transferi hakkınız olacaktır. Konut kredisi transferi yaparken doğabilecek kredi masraflarını göz önüne alarak hareket etmeniz yararınıza olacaktır.

Konut kredisini yeni bir bankaya taşımak yeniden ekspertiz masrafı, kredi dosya masrafı gibi ödemeleri karşınıza çıkaracaktır. Konut kredisi yapılandırması yapmayı tercih ettiğinizde sadece % 2 erken kapama ücreti ödersiniz. Fakat konut kredisi transferi yapmak istediğinizde yeni bir banka ile çalışacak olmanız nedeniyle belirttiğimiz kredi masrafları da karşınıza çıkacaktır.

Masraflar göz önüne alındığında konut kredisi faiz oranları arasında çekim yaptığınızla küçük farklar olması işlemin anlamsız kalmasına neden olabilir. Bu nedenle farkın açılmasını bekleyerek faiz indirimi hakkınızdan yararlanmak çok daha anlamlı olacaktır.

Tavsiye Konu

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senet borcu ödenmediğinde kişilerin ne gibi hukuki süreçle karşılaşacakları konusunda merak edilenleri bu yazımızda paylaşacağız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir