14 Eylül 2019 , Cumartesi
Ana Sayfa / Biyografi / Yunus Emre Kimdir?

Yunus Emre Kimdir?

Yunus Emre tarafından sürülen hayata ilişkin veriler henüz tam olarak netleşmemiştir. Günümüzde dahi hakkında yapılan araştırmalar hala sürmektedir. Bu kadar yankı uyandırması ve hakkında hala netleşmeyen bilgiler olması nedeniyle bu yazımızda Yunus Emre Kimdir konusunu işleyeceğiz.

Yunus Emre Hakkında yapılan araştırmalarda elde edilen verilere göre 1241 – 1321 yılları arasında yaşadığı kabul edilmektedir. Taptuk Emre dergahnında yaşayan Yunus Emre’nin doğum yeri bilinmemektedir. Moğolların istilasının sürdüğü ve Selçuklu Devleti’nin yıkıldığı 13. yüzyıl ortalarında yaşadığı düşünülmektedir. Yunus Emre eserlerinde bu dönemin acılarına ve sarsıntılarına fazlasıyla yer vermiştir. Baba adı İsmail olarak kayıtlara geçmiştir. Medrese eğitimi gören Yunus Emre Farsça ve Arapça bilmektedir. Yunan ve İran mitolojileri ile ilgilenerek tasavvuf tarihlerini incelemiştir. Taptuk Emre’nin derganında yetiştiği için onun düşüncelerini yayabilmek adına Anadolu’yu dolaşmıştır. Farklı yerlerde adına yapılmış mezarlar olsa da nerede öldüğü ve nereye gömüldüğü kesin olarak bilinmemektedir.

Yunus Emre’nin Edebi Kişiliği

Türk düşünüş edebiyatının büyük şairlerinden birisi olan Yunus Emre, eserlerinde hayat tecrübelerini, varlık ve yokluk kavramlarını da hissettirmiştir. Yunus Emre din ayrımı, zengin – fakir ayrımı yapmadan insanı onu yaratan Allah’tan ötürü büyük bir sevgi duyduğunu hissettirmektedir. Vatan edindiği bölgede yaşıyor olsa da özlem duyduğu bir vatan hasretini eserlerinde her zaman vurgulamıştır. Vatanında hissettiği kimsesizlikler, yalnızlıklar özlediği vatana karşı hasretini dile getirmeleri noktasında hasret çektiği Tanrı diyarıdır.

Yunus’un eserlerinde serbest bir üslup takınması ile zeki olmasının avantajıyla İslâm dinine göre üzerinde durulması çekinilen birçok konunun ele alındığı bilinmektedir. XIII. yüzyıl Türkçesiyle akıcı bir şekilde duyup düşündüklerini kaleme almıştır. Yunus Emre kainatta var olanların her zerresinde Tanrı’yı aramaktadır. Yaratandan uzak kalması ona göre kalabalıklar içerisinde dahi yalnızlık çekmesine neden olmaktadır.

Dil ve Sanat Anlamında Yunus Emre

Yunus Emre Vahdet-i vücut inanışını eserlerinde sanat kaygısına düşmeden, hiçbir yapmacığa sapmadan ele almıştır. Tasavvuf edebiyatında Yunus Emre’nin eserlerine benzer şiirler bulmak kolay değildir. İlk önemli eseri Divan olan Yunus Emre’nin eserlerinde Yakın Doğu Medeniyeti’nin ilhamını anldığını söyleyebiliriz. Tamamıyla milli eserler ortaya koyan Yunus Emre bu nedenle 7 yüzyıldan bu yana artan bir ilgi ile Türk halkı tarafından sevilmektedir. Eserlerindeki üslubunun taklit edilmiş olması dahi Yunus Emre’nin başarısı hakkında bize fikir vermektedir. Bektaşi tekkelerinde Yunus gibi şiirler söylemek, Yunus eserlerini okumak terk edilmeyen bir gelenek olmuştur.

Yunus Emre Divanı’nda yer alan tüm eserlerin Yunus Emre’ye ait olduğu söylenemez. Sonradan ortaya çıkan ve Yunus Emre tarzında başkaları tarafından söylenen şiirlerin de karıştığı bilinmektedir. Yunus divanı Burhan Toprak ve Abdülbaki Gölpınarlı tarafından yeni harflerle yayımlanmış olsa da ciddi bir şekilde hazırlanarak yeniden basımına ihtiyaç vardır. Yazımızın başında Yunus Emre hakkında çalışmaların hala devam ettiğini söylemiştik. ürk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar isimli eser Fuat Köprülü tarafından yazılmış ve Yunus Emre hakkında günümüze kadar yapılan incelemelerin en güzeli olarak gösterilmektedir.

Tavsiye Konu

Cahit Arf Kimdir?

Televizyon programlarındaki ve sanal ortamlarda yarışıyor olduğumuz bilgi yarışmalarında genellikle karşımıza çıkmaktadır 10 TL’nin arka …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir