Ana Sayfa / Güzellik & Bakım / Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Estetik ameliyatların içerisinde en büyük değişimi sağlayan operasyon olarak yüz germe ameliyatı anılmaktadır. Kişinin kendisini aynada hissediyor olduğu yaştan dada büyük görüyor olması sonrasında bunun ortadan kaldırılması için yüz germe ameliyatı tercih edilmesi çok doğru olacaktır. Bizler bu yazımızda Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır konusunu detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Yüz germe ameliyatlarında birden fazla farklı teknik uygulanabilmektedir. Yüz germe ameliyatı için tercih edilecek yöntem seçiminde hastanın yaşı, cinsiyeti, sigara kullanıp kullanmadığı, yüz kemiklerinin yapısı, yüzdeki yaşlanma derecesi, cildin durumu önemli rol oynamaktadır. Tüm bunlar hastalar arasında çok büyük farklılıklar gösterebileceği için her hastanın yüz germe ameliyatı farklı şekilde planlanabilir. Ameliyatın genişlik boyutunun kararı ise hastanın yüzündeki sarkma ve yaşlanma derecesine göre alınmaktadır. Bazı hastalarda yüz germe ameliyatına çene estetiği, göz kapağı ve kaş kaldırma ile boyun estetiği de eklenebilir.

Yüz Germe Ameliyatının Amaçları

Kişinin göz altlarında oluşan kırışıklıklar ve çukurlaşma durumu, yanak dokusunun çeneye doğru sarkması durumu nedeniyle bozulan çene çizgileri, boyun bölgesindeki sarkmalar ve yağlanmalar yüz germe ameliyatı hedef bölgeleri arasında yer almaktadır.

Ciltte sarkması ve kırışıklıkları çok olan hastalarda klasik yüz germe teknikleri uygulanmaktadır. Bu teknikte kesi favori bölgesinden başlamakta ve kulak önünden başlayarak kulak arkasına doğru devam etmektedir. Ameliyatın başarılı olması cildin gerilmesi ile değil, dokuların gerilmesi ile sağlanmaktadır. İyileşme sürecinde cilt çok gerileceği ve kötü bir iz kalabileceği için teknik uygulanırken ciltte hiç gerginlik bırakılmamalıdır. Teknikle uzun süreli kalıcı sonuçlara ulaşabilmek derin dokuların askılanması sayesinde olur.

4 mm kalınlıktaki cerrahi kamera olarak bilinen endoskop kullanılarak yapılan yüz germe ameliyatı da bulunmaktadır. Bu teknikte saçlı deri içerisinde küçük kesiler yapılmaktadır. Bunlar sayesinde derin dokular tespit edilerek yukarıya gerilmesi sağlanır. Yüz bölgesinde çok sarkma olmayan, çene çizgisi çok bozulmayan ve cilt kırışıklıkları az olan hastalarda tercih edilmektedir.

Yüz Germe Ameliyatı Süresi

Yüz germe ameliyatı süresi kullanılan tekniğe göre değişiklik gösterse de ortalama 4 – 6 saat aralığında sürmektedir. Hastanın sonuçtan memnun kalması, uzun süreli etkiye bir yüz germe uygulaması istemesi durumunda bu sürenin arka planlarda gerçekleştirilen işlemler düşünüldüğünde normal olduğunu söyleyebiliriz.

Yüz germe ameliyatı iyileşme sürecine baktığımızda operasyon sonrası özellikle ilk 3 gün kişinin yüzünde yoğun şişlik oluşabilir. Sonrasında bu şişlikler azalacaktır. Şişliklerin azalması esnasında yüzde hafif derecede morluklar görülebilir. Uygulama sonrasındaki ilk hafta içerisinde dikişlerin alınması mümkün olacaktır. 10. günden sonra ise şişlikler ile morluklar kaybolacaktır. Makyaj yaparak kolay bir şekilde saklamayı başarabileceğiniz hafif şişlikler ise operasyon sonrasında 2 – 3 hafta daha görülebilir. Yüz germe ameliyatı sonrasında görülen komplikasyonlar arasında sinirlerde zedelenme, ciltte his azalması, yara yerlerinde iltihap ve kanama gibi durumlar oluşabilir.

Yüz germe ameliyatı noktasında kişinin genel sağlık durumunun iyi olması durumunda herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Yaşlanma belirtilerinin 45’ten sonra hızlandığı bilindiğine göre yüz germe ameliyatı için ideal yaş olarak 50’li yaşlardan bahsedebiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken husus yüz germe ameliyatı olmak için iyice yaşlanmanın beklenmemesi gerekliliğidir. Yüz germe ameliyatı kişinin kendisine yapacağı en iyi yatırımlardan biridir.

 

Tavsiye Konu

Yağ Dolgusu Nedir, Nasıl Yapılır?

Yağ Dolgusu Nedir, Nasıl Yapılır? Yağ dolgusu nedir, yağ dokusu farklı özellikleri bilim insanları tarafından …

2 Yorumlar

  1. Yüz germe ameliyatı yaptırmayı düşünüyorum. Özellikle alın bölgesindeki kırışıklıklardan kurtulmak istiyorum. En büyük korkum ise bir süre sonra bu kırışıklıklar geri geliyor mu yoksa uzun süre boyunca bu şekilde kalıyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir