13 Kasım 2019 , Çarşamba
Ana Sayfa / Bitcoin / Zararlı Kripto Madencilik Yazılımları Nelerdir

Zararlı Kripto Madencilik Yazılımları Nelerdir

Zararlı Kripto Madencilik Yazılımları Nelerdir

Zararlı kripto para madencilik kullanım oranı gün geçtikçe artmaktadır. Herhangi bir maliyetinin olmaması nedeniyle kripto para piyasası düşüş gösterse de ilerleyen dönemlerde de bu yazılımların daha da konuşulacağını düşünüyoruz. Geçiğimiz aylara göre ikiye katlayan zararlı kripto madencilik hakkında fikir sahibi olabilmeniz açısından yazımızda Zararlı Kripto Madencilik Yazılımları Nelerdir sorusuna cevap arayacağız.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft tarafından yapılan açıklamalarda bu yazılımların hedef gösterilmesi de işin boyutunun büyüdüğünün en net göstergesidir. Microsoft’a göre işin boyutunun buraya kadar gelmesinin sebebi siber suçların üstel artışıdır. Yine uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre kripto paralar ile gerçekleştirilen fidye taleplerinde de geçtiğimiz aylara göre düşüş gözlenmiştir.

Zararlı Kripto Madencilik

Zararlı Kripto Madencilik için insanları uyaran Microsoft yetkilileri kur fiyatlarında düşüşe rağmen yasal olmayan yollarla kripto para madenciliği yapan sayısında artış olduğunu belirtmektedir. Kripto para korsanları genellikle Kriptojacking yöntemini kullanmaktadır. Yöntemin tercih edilebilirliğinin yüksek olması şüphesiz risksiz olması ve kısa sürede yüksek gelirler elde edilebiliyor olmasıdır. Kriptojacking yöntemi ile korsanlar kişilerin bilgisayarına izinsiz bir şekilde girerek kişinin farkında olmadan bilgisayarını bir maden olarak kullanmasını sağlamaktadırlar. Bu noktada korsanın bilgisayarın veriminin düşmesi veya harcadığı enerji için herhangi bir maliyeti olmaması da piyasadaki düşük kurlara rağmen yoğun bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Zararlı kritpto para madenciliğinden korunmak için kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar vardır.Önümüzdeki yıllarda kripto paralar için beklentiler sıradaki yazımızda.

Maillerinize Dikkat Edin

Kriptojacking işlemleri için bilgisayar korsanları genellikle mail ile kurbanlarına ulaşıyorlar. Mail içeriğine insanların ilgilerini çekecek bir haber, bir promosyon koyarak sonuna zararlı link ekliyorlar. Kurbanın bu zararlı linke tıklaması ile birlikte bilgisayar korsanları sizin haberiniz olmadan bilgisayarınıza kolaylıkla sızabiliyor. Bilgisayar korsanlarının bilgisayara sızma yöntemlerinden birisi de bir kez otomatik olarak açılan web siteleri kullanmalarıdır. Bu siteler sayesinde bilgisayarlara sızan korsanlar sizin haberiniz olmadan bilgisayarınızın işlemci gücünü kullanmakta ve habersiz bir şekilde madencilik yapmaktadırlar. Bilgisayarın performansını etkileyen bu durumda korsan bilgisayarınız ne kadar güçlü ise o kadar çok para kazanacaktır.

Bilgisayar güvenliği uzmanlarına göre kripto para madenciliğinin zararlı yazılımlarla kişinin haberi dahi olmadan yaptırılıyor olması tamamen maliyetsiz bir şekilde para kazanma kapılarını açıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Sizin maillerinize ve tanımadığınız kişilerden gelen linklere dikkat ettiğiniz gibi zararlı kripto para madencilik konusunda Microsoft tarafında da alınan önlemler bulunmaktadır.

Kötü niyetli olarak oluşturulan yazılımların kullanım oranlarının artması ile birlikte Microsoft haricinde antivürüs firmaları da çeşitli güncellemeler ve bilgilendirmeler ile yaşanan tatsız durumun minimum seviyeye indirilmesi için çalışmalar yürütmektedirler. Kripto para madenciliğinin korsanlar tarafından yapılması 3. taraf yazılımların indirilmesi sonrasında da mümkündür. Bunun bilincinde olarak bilgisayar kullanıcıların 3. taraf uygulamaları kullanmaları noktasında hassas davranmaları da Zararlı Kripto Madencilik yapanlarının sayısının bu denli artmasının önüne geçeceği bilinmektedir.

 

Tavsiye Konu

Kripto Parayla Bahşiş

Kripto Parayla Bahşiş Kripto Para Geleceği konusu hala yatırımcıları dahi ikiye bölmektedir. Uzaktan seyreden insanlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir