Ana Sayfa / Sağlık / Zeytinin Faydaları Zararları ve Önemi

Zeytinin Faydaları Zararları ve Önemi

Zeytinin Faydaları, Zararları ve Önemi

Zeytin ağacının hem meyvesi hem de yaprağı kullanılabilmektedir. Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan zeytinin faydaları ağacının yaprakları çok eski yıllardan bu yana çeşitli tedavi yöntemlerinde tercih edilmektedir. Zeytin yaprağının çay olarak tüketildiği de bilinmektedir.

Zeytinin Faydaları

Kalp sağlığına faydaları: Zeytin üzerinde yapılan araştırmalar kalp sağlığı açısından olumlu özellikleri olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kalp sağlığı açısından faydaları arasında kalpte meydana gelen ritm bozukluklarının düzene sokulması da yer almaktadır.

Dolaşım sistemine faydaları: Vücut sağlığı açısından önemli olan kolesterol serbest radikaller nedeniyle olumsuz etkilenebilirler. Bu da kan damarlarının zarar görmesine ve kalp krizine dahi neden olabilmektedir. Antioksidan içeriği sayesinde kalp hastalıklarını önleyen zeytinden elde edilen zeytinyağının kan basıncı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Zeytinyağı tüketimi kan hücrelerinin sağlığı açısından da etkilidir.

Kilo verdirici etkisi: Zeytin içeriğinde farklı doymamış yağlar bulunmaktadır. Bunlar kişinin kilo vermesine yardımcı olmaktadır. Yağ hücrelerini etkilemesi nedeniyle zeytinyağı tüketimi ayrıca karın yağlarının erimesi noktasında yardımcı olmaktadır.

Kanseri önleyici etkisi: Zeytinin anti enflamatuar ve antioksidan özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde kansere karşı doğal bir savunma mekanizması oluşturduğu düşünülmektedir. Zeytin ayrıca ender olan DNA’lar için faydalı besinler arasında da yer almaktadır.

Cilt ve saç sağlığına etkileri: Antioksidanlar, yağ asitleri ve hidrat açısından zengin olan zeytin ayrıca E vitamini deposudur. Sağlıklı ve yumuşak ciltler oluşmasını sağlayan zeytin kişiyi cilt kanserine karşı da korumaktadır. Cilde hakiki zeytin yağını 15 dakika boyunca uygulamak ultraviyole ışınların zararlı etkilerini ortadan kaldıracaktır.

Zeytinin alerjiye etkisi: Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre zeytin tüketiminin alerjiye karşı da etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Uzmanlar tarafından genel alerjik tedavileri için zeytin kullanılabildiği de bilinmektedir.

Zeytinin sindirim sistemine faydaları: Kişinin düzenli olarak zeytin tüketmesi kolon kanseri riskini azaltacaktır. Kabızlık, gastrit ve ülser gibi sorunların giderilmesi için de zeytinyağı oldukça faydalıdır. Zeytinyağı hormon sağlığı açısından da olumlu etkiler göstermektedir.

Vücut sağlığı açısından demir bir hayli önemlidir. Özellikle siyah zeytinde bol miktarda demir bulunmaktadır.

Zeytinin göz sağlığına etkisi: Gözlerdeki retina sağlığı açısından zeytin tüketimi tavsiye edilmektedir. Zeytin içeriğinde yer alan A vitamini ise yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilen katarakt hastalığına iyi gelir. Zeytin tüketimi yaşa bağlı olarak ortaya çıkan göz hastalıkları riskini azaltmaktadır.

Kırık ve çıkıklarda ağrı kesici olarak tercih edilebilen zeytin çekirdeğinin basur problemine de iyi geldiği düşünülmektedir.

Zeytinin Zararları

Zeytinin yazımızın başından bu yana saymakla bitiremediğimiz faydaları olsa da beslenmecilere göre her gıdanın fazla tüketilmesinin zararları olabileceği gibi zeytinin fazla tüketilmesinin de zararları olabilir. Kişi buna dikkat etmeli ve zeytin tüketimine mutlaka sınır getirmelidir. Özellikle bazı hasta gruplarında zeytinin fazla tüketiminin çeşitli zararları olabilir. Kişinin günlük ne kadar zeytin tüketeceği ise alması gereken enerji miktarına, yaşam tarzına göre elbette değişiklikler göstermektedir.

Tavsiye Konu

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri Masa başı çalışanları yoğun oldukları dönemlerde öğünlerini bulundukları yerde …

4 Yorumlar

  1. Fecir ÖZTÜRK

    İlla bu zeytin yağı orjinal mi olmalı ? Orjinal derken ege bölgesinden diyelim almamız mı gerekli markettekilere pek güven olmuyor da .

    • İmkanlarınız var ise ege bölgesindeki zeytin yetiştiricilerinden alabilirsiniz.Yada bir kaç okurumuzun da yaptığı gibi tanıdıklar vasıtası ile güvendiğiniz kişilerden getir’te bilirsiniz. Hiç biri olmaz ise mecburen marketlerden almak ve güvenilir yerli markalardan almak daha sağlıklı olacaktır.

  2. zeytinyağı kesinlikle tercih edilmeli. Özellikle bu mısır yağ tarzı sıvı yağlar çok tehlikeli sağlık için. Bu nedenle tercihen bence de doğal zeytin yağı veya doğal tereyağı kullanması gerekiyor. Zeytinyağı ile ilgili bilgilendirici yazınız için ayrıca teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir