Dünyanın En Soğuk Yeri Yakutsk

Dünyanın en soğuk yeri olarak herkes kuzey kutbunu bilirler fakat araştırmalar Yakutsk şehrinin kuzey kutbu kadar soğuk olduğunu söylüyor.Dünyanın en soğuk şehri olarak seçilen yakutsk şehrinde halen insanlar yaşamaktadır.

Dünyanın En Soğuk Yeri Yakutsk

Dünyanın En Soğuk Yeri: Yakutsk Hakkında Hiç Duymadığını Bilgiler 

Dünya üzerindeki en soğuk şehirde soğukluk seviyesini normal şehirler ile kıyaslamak bile doğru olmaz. Bu şehirde dışarıda 15 dakikadan fazla durmanız halinde cilt yanıkları ve nefes alma sorunları ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Herkes tarafından soğuk olması ile bilinen Sibirya bile Yakutsk karşısında sıcak sayılabilir.

Kış Aylarında -67 °C Soğukluklar Görülüyor

Şehir kış aylarında inanması güç olan bir seviyeye – 67 °C sıcaklıklara düşüyor. Bu hava koşullarında sokakta oturmak ya da beklemek değil yürümek bile son derece zor.

Avrupa ya da Türkiye gibi bölgelerde alışılmış kaban ya da ceketlerin bu iklimde yeterli gelmesi ve kişiyi koruması ise kesinlikle imkansız.

Zengin Yeraltı Kaynaklarına Sahip

Şehir bu kadar soğuk ve yaşamaya elverişsiz haldeyken pek çok insanın burada yaşamasının sebebi zengin yer altı kaynakları olmasıdır. Bölgede elmas, altın, kömür ve gümüş gibi kaynaklar bol bol bulunmaktadır. Bu özelliği ile bir liman kenti haline gelerek zenginleşmiştir.

Soğuk Sebebiyle Sağlık Sorunları Yaşamak Muhtemel

Buradaki soğuk normal hava koşulları ile kıyaslanamayacak kadar fazla. Kişiler soğuğa karşı kendilerini koruduklarını düşünseler bile ayak parmakları ya da yüzleri uyuştuğu için durumu fark edemeyebilirler. 15 dakikadan uzun süren bu tip dışarda kalma durumunda kişinin yüz hattında, elmacık kemiklerin ve hatta burnunda ciddi soğuk yanıkları oluşabilir.

Bu durum yanık oluşan bölgenin kararması ve kaybedilmesi anlamına gelir. Bu bölgelerin yanmasının yanında kişinin yeteri kadar korunamaması hatta korunmasına rağmen sokakta geçirdiği ekstra zaman sebebiyle ölmesi bile mümkündür. Soğuk sebebiyle vücut ısının korunamadığı durumlarda enzimler çalışmayı durdurur ve kişi hayatını kaybeder.

Ülkede Arabalar Asla Durdurulmuyor

Herkesin bildiği üzere arabaların çalışması için motoru soğutan bir su ya da sıvı kullanılır. Bu sıvı genellikle minimum -40 °C değerlerine kadar sıvı halde tutulabilir. Bu sıcaklığın altında sıvının donması muhtemeldir. Bölgede bulunan soğuk özellikle kış aylarında rahatça bu değerlerin altına indiği için durdurulmuş bir arabanın tekrar çalıştırılması imkansızdır.

Bu nedenle yerel halk bölgedeki arabalarının hiç durdurmazlar. Sürekli olarak çalışan arabaların motor suyunun donmasına izin verilmez. Buna ek olarak bölgedeki aşırı soğuk sebebiyle tren yolu da inşa edilmemiştir. Bu kadar soğuk havada rayların üzerinde bir tren taşımak imkansızdır.

Şehirde -45 °C Normal Sıcaklıktır

Bölgede yaşayanlar hava sıcaklığı -45 °C değerine yakın olduğunda hava sıcaklığını normal kabul ederler. -40 °C gibi sıcaklıklarda hayat normal şekilde devam eder.

Ülkede resmi tatil ilan edilmesi için sıcaklıkların -52 °C altına inmesi gerekir. Bu sıcaklığın üzerindeki durumlarda tatil ilan edilmesi ve resmi kurumların çalışmayı durdurması ya da okulların tatil olması mümkün değildir. Şehirde balkonlar buzdolabı görevi gördüğü için pek çok sakin evlerine buzdolabı almak zorunda kalmıyorlar.

 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0