Beynin En Verimli Olduğu Saatler

Bir işe veya derse odaklanamıyor musunuz çalışırken beynimizin en verimli olduğu saatleri sizler için araştırdık.İşte beynin en verimli saatleri.

Beynin En Verimli Olduğu Saatler

Çalışmak İçin Beynin En Verimli Olduğu Saatler

Özellikle öğrenciler için bazı altın gibi kurallar vardır. Nasıl ders çalışılır ve hangi vakitler beynimizin açık olduğu zamanlar olduğu hakkında. Her gün bir şeye odaklanıp, hiç dinlenmeden ders çalıştığımızda ve bir ezber yaptığımızda konukların beynimizden uçup gittiği hissini duyarız. Bu doğru olmasa da bir bakıma doğru olabilir.

Çünkü aşırı alıcı olan ve dinlenmeyen bir beyin öğrendiklerini vermekte zorlanır. Bunu yeni demlenen çay gibi düşünebiliriz. Çayın suyunu yeteri kadar kaynatmadan demlediğiniz, beklemeden içtiğiniz zaman çay acı olur. Hâlbuki yeterli ısıda demlenip bir süre demini almasını bekledikten sonra içilen çay ne kadar da lezzetlidir.

Hayatta bazen küçük şeyler insanın hayatını kolaylaştırıyor. Bu bazen küçük bir sözle akla gelen fikir gibi olabilir, bazen de hayatımıza küçük dokunuşlar yaparak düzene koyduğumuz günlerimiz gibi de olabilir. Örneğin; bir çocuk hergün vakitli vakitsiz önüne gelen konuyu çalışır, artık gözleri kan çanağı gibi olsada yine de fazla dinlenmeden geceler boyunca çalışır.

Diğer bir çocuk ise konularını günlerine böler ve belirli saatler arasında çalışır ve tekrar etme süreside kendine tanır. Bunun sonucunda iki çocuğun sınavdan aldığı not ya aynı olacaktır, ya da konusunu zamana bölen çocuğun notu daha yüksektir.

Yani çalışırken kendini paralayarak çalışmanın hiç bir artısı olmadığı gibi gerçek anlamda öğrenmede sağlayamazsınız. Bu nedenle gerçek çalışmak nasıl olmalı? Ve en verimli saatler nelerdir? Bu konuları ele alacağız.

En Verimli Saatler 06:00 ve 11: 00 Arası Çalışmak

Öncelikli altın kuralımız akşam erken yatmak olmalı. Normal günler kaçamaklar yapabilirsiniz belki ama ders çalışma günlerinizde uykunun en verimli saatleri olan 22:00 ila 02:00 arası uykuda olmanız gerekiyor. Dinlenmiş olarak kalktığınızda bu saatler beynin en boş olduğu saatlerdir.

Bunun nedeni ise henüz kimse ayakta değil ve ses yoktur. Diğeri ise gece dinlemiş ve beyniniz dünün yorgunluğunu üstünden atmıştır. Bu saatlerde yeni konulara odaklanmalısınız. Sınav gününüze kadar konularınızı günlere bölün ve sadece bu saatlerde yeni konuları çalışın. Beyniniz boş olacağı için daha çabuk algılayacağı gibi kalıcı bir öğrenme olacaktır. Aynı şekilde ezber yapıyorsanız ezberlerinizi günlere bölün ve bu saatlerde yeni bir şey ezberleyin.

En Verimli Saatler 16:00 ve 18: 00 Arası Çalışmak

Bu saatlerde de çok olmamakla birlikte yeni bir konu çalışabilirsiniz. Yalnız yeni konu çalışsanız bile sabah yaptığınız dersi bu saatlerde tekrar etmelisiniz. Çünkü bu saatler tekrarın en iyi yapıldığı saatlerdir. Özellikle ezber yapanlar yeni ezber eklemeden sabahki yeni ezberlerini bu saatlerde tekrar etmeliler.

En Verimli Saatler 19:00 ve 22:00 Arası Çalışmak

Bu saatlere son demler diyebiliriz. Burada tekrar sabahki konunuzu küçük bir tekrar yaptıktan sonra yeni bir konu ele alabilirsiniz. Zaten ikindide tekrar yaptığınız için, tekrarınız uzun sürmeyecektir. Yeni konu olarakta yarınki konuyu seçebilirsiniz.

Ezber yapanlar ise mutlaka tekrardan sonra kuvvetli olmasa bile yeni ezber yapıp öyle yatmalılar. Ezber yapanlar için 3 gün kuralı vardır. Bir ezberinizin üstünden 3 gün geçtikten sonra öğretmeninize ders olarak vermelisiniz. Hem daha kuvvetli, hemde takılmadan vermiş olursunuz. Dersinizi vermeden hergün başkasına ezberinizi dinletmeyi unutmayın.

Tepkiniz nedir?

like
217
dislike
29
love
35
funny
14
angry
14
sad
26
wow
95