Parayı Değerlendirmenin En İyi 9 Yöntemi

Günümüz kapitalist düzeninde para her şey olmaktadır.Parasına para katmak isteyenler paranın nasıl değerlendirileceğini günlerce düşünüp buna göre yatırım yapmaktadırlar.

Parayı Değerlendirmenin En İyi 9 Yöntemi

Parayı Değerlendirmenin En İyi 9 Yöntemi

Türk parası, gün geçtikçe değer kaybetmekte olduğundan insanlar yatırım yapma araçlarına yöneliyor. Yatırım yaparken zarara uğratmayacak ve daima kâr getirecek yatırım yöntemleri tercih edilmelidir. Peki, parayı değerlendirmenin yöntemleri nelerdir? İşte, parayı değerlendirmenin en iyi 10 yöntemi…

 1. Altın Yatırımı

Altının git gide yükselmesi, Türk Lirası’nın değerini düşürmektedir. Bu yüzden zamanı geldiğinde, yapılan birikimlerin altına yatırılması, popüler bir seçenek olabilir. Fakat yatırım yapılan altının işlemeli olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü işlemeli altınlar satıldığında parada kırılmalar meydana gelir.

 1. Döviz Yatırımı

Altının kardeşi niteliğinde olan döviz yatırımının en çok bilinen çeşitleri Dolar ve Euro’dur. Birine verilen bir borcun döviz olması, döviz yükselişteyken borcun ödenmesi halinde büyük kârlar elde edilebilir. Dolar ve Euro’nun yüksek olduğu dönemlerde döviz alımına dikkat edilmemelidir.

 1. Devlet Tahvilleri Yatırımı

Devlet tahvilleri, devlet kurumlarının insanlardan aldığı borç sistemidir. Devlet bu borcu kişilerden alır ve ona borcunu ne zaman ve ne kadar ödeyeceğine dair bir belge verir. Böylece zamanı geldiğinde borç geri alınabilir. Bu yöntemi döviz cinsleriyle yapmak daha fazla kâr getirebilir.

 1. Hisse Senedi Yatırımı

Borsadaki endekslerin düşük olduğu zamanlar fırsata çevrilebilir. Bu zamanlarda yapılan hisse senedi yatırımı, borsa yükselişe geçtiği zaman yatırımların en az ikiye katlanmasını sağlayabilir. Fakat bu riskli bir yatırım şekli olduğundan uzman birinden yararlanılmalıdır.

 1. Repo Yatırımı

Kısa süreçle satılan menkul bir kıymetin tekrar geri alınması sitemine repo yatırımı denir. Repo yatırımı aşağıdaki yollardan herhangi biriyle yapılabilir.

 • Devlet tahvilleri
 • Hazine bonoları
 • Banka bonoları
 • Kamu ortaklık idaresi
 • Toplu konut ihraç edilmiş borçlanma senetleri

Yukarıdaki herhangi bir belgeyle menkul kıymetler geri alınabilir.

 1. Emlak ve Gayrimenkul Alım Satım İşlemleri

Son yıllardaki en popüler yatırım türlerinden biri olan gayrimenkul alım-satım işlemleri oldukça yüksek kârlar kazandırabilir. Yapılması gereken tek şey; bir gayrimenkul alımı ve daha sonra bu gayrimenkulün zamlı bir şekilde satılmasıdır. Gayrimenkul alım satımlarında her evden minimum %25 kar elde etmek mümkün olabilir.

 1. Likit Fon Açmak

En fazla 180 günlük süreçlere sahip olan likit fonlar, yatırıma sabit miktarda kârlar sağlamaktadır. Bu yatırım şekli B tipi yatırım fonunda yer almaktadır.

 1. Bireysel Emeklilik Sigortası

Bireysel emeklilik sigortasına yatırım yapıldığı takdirde devlet bu yatırıma %25 katkıda bulunmaktadır. Yani yatırılan yatırımın miktarı 100 ₺ ise devlet bu paranın %25’i oranında ekleme yapar ve para toplamda 125 ₺’ye erişir. Bireysel emeklilik sigortasında yatırım yapma süresi sona erdiğinde yatırımcılar paralarını ister toptan isterse de aylık bir biçimde alabilir.

 1. Bitcoin Yatırım Sistemi

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren bitcoin, oldukça yüksek miktarlarda para kazandırabilir. Bitcoin’de iyi bir strateji geliştirmesi ve bitcoin borsalarının takip edilmesi halinde yatırılan paralar iki katına çıkarılabilir.

Tepkiniz nedir?

like
3
dislike
3
love
3
funny
2
angry
2
sad
4
wow
2