Haber Sitesi Kurarak Para Kazanmak

Haber sitesi kurarak para kazanmak söylenildiği kadar kolay değildir. Haber sitesi kurmak bir ekip çalışması olup başarılı olmak için birçok etkeni içinde barındırır. Haber sitesi kurmak ve bu site üzerinden para kazanmak için belirlenen ve uyulması katiyen zorunlu olan maddeleri listeledik.

Haber Sitesi Kurarak Para Kazanmak

Haber Sitesi Kurarak Para Kazanmak

Günümüzde internet dünyasında en fazla ziyaret edilen platformlar şüphesiz ki haber siteleridir. Gündemi takip etmek isteyen birçok kişi her gün istisnasız bir biçimde haber sitelerini ziyaret etmekte, haber sitesi kurarak para kazanmak işi bu durum da haber sitelerinin oldukça yüksek hit almasını sağlamaktadır.

Yüksek ziyaretçi sayısına sahip olan haber siteleri oldukça iyi gelir elde diyor. Hürriyet, Milliyet ve Habertürk gibi popüler olmanız için çok büyük sermayelere ihtiyacınız olsa da uygun bütçelerle sadece bir kategoriye yönelik haber sitesi kurarak para kazanmak işine girebilirsiniz. Sadece spora yönelik bir haber sitesi kurup iyi işler yaparsanız ve projeniz için çalışırsanız para kazanmamanız imkânsızdır.

Yerel haber sitesi kurmak veya sadece bir alana yönelik haber sitesi açmak para kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Konu Belirleme

Dilerseniz büyük haber siteleri gibi genel kategorilerin yer aldığı ulusal bir site, isterseniz de yerel haber sitesi kurabilirsiniz. Bunların dışında sadece ekonomiye, spora veya magazine yönelik bir site kurmanız da mümkündür. Ulusal haber sitesi kurarak para kazanma diğer seçeneklere göre daha zordur zira rakipleriniz çok güçlüdür.

Bu yüzden başarılı olmak istiyorsanız sadece bir alana yönelmeniz sizin için daha mantıklı olabilir.

İnternette yer alan örnekleri inceleyebilir, ilgi duyduğunuz ve bilgi sahibi olduğunuz bir konu üzerine haber sitesi kurarak para kazanabilirsiniz.

Hosting ve Domain Alma

Haber sitenizin ismini (domain) ve barındırma alanını (yazı, fotoğraf, video vs.) satın alabileceğiniz birçok platform vardır. Güzel Hosting, GoDaddy, Turhost ve daha birçok firma ile hosting ve domain satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hosting website açılma hızını doğrudan etkilediğinden oldukça kaliteli ve yüksek sistem özelliklerine sahip olmalıdır. İçeriklerin sayısının çok fazla olacağı düşünüldüğünde hosting disk alanının da oldukça yüksek olması gerekmektedir. Tüm bunları iyi düşünerek ve analiz ederek size uygun olan hosting paketini seçebilirsiniz.

Ayrıca alan adınız da marka olmaya aday, akılda kalıcı ve mümkün olduğunca kısa olmalıdır. Yaşlı domain almanız sizin için avantaj olabilir.

Site Kurulumu

Wordpress haber temalarına uygun fiyatlarla ulaşabilmeniz ve süresiz olarak kullanmanız mümkündür. Haber sitesi kurarak para kazanma işinde başarılı olmak istiyorsanız profesyonel ve kaliteli bir temaya sahip olmanız gerekiyor. ThemeForest, TemplateMonster gibi platformlardan mobil uyumlu, kaliteli haber sitesi temalarına ulaşabilirsiniz.

Wordpress kurulumu hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadan Youtube’daki videolar yardımı ile rahatlıkla kendi haber sitenizi kurmanız mümkündür. Ancak hiç uğraşmak istemiyorum diyorsanız profesyonel yardım alarak haber sitenizi kurdurabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesapları

Haber sitelerinin istisnasız hepsinin sosyal medya hesaplarının olduğunu görebilirsiniz. Bu daha fazla ziyaretçiye ulaşmanız için oldukça önemli bir etkendir. Twitter, Facebook, İnstagram ve Google Plus gibi platformlarda haber siteniz için hesaplar oluşturarak daha fazla kişiye ulaşabilir ve sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz.

Ziyaretçi sayınız ne kadar fazla olursa o kadar para kazanmanız ve reklam alma şansınız artar. Bu nedenle sosyal ağlarda hesap açmayı unutmamalısınız.

Site Yönetimi

İşin en zor kısmı aslında bu bölümdür. Haber sitesi kurmak zor değildir ve araştıran herkes belli bir ücret karşılığında haber sitesi kurabilir. İşin zor kısmı ise site yönetimidir. Özgün haber girmek için haber ajansları ile belli bir ücret karşılığında anlaşma yapabilirsiniz ancak bu yeni bir site için oldukça yüksek maliyetler doğurabilir.

Bu nedenle kendiniz özgün haber oluşturabilir veya ücretli olarak haber yazdırabilirsiniz. Bütçenize ve proje büyüklüğünüze göre haberlerinizin ne şekilde ve ne sıklıkla girileceğini belirlemek tamamen size kalmış bir durumdur.

Haber Sitesi Kurarak Nasıl Para Kazanılır ?

Adsense en fazla kullanılan reklam sistemlerinden birisidir. Haber sitenizi kurduktan sonra belli bir seviyeye gelmeniz ve belli bir kitleye ulaşmanız durumunda Adsense başvurusunda bulunabilirsiniz.

Haber sitesi kurarak para kazanma sadece Adsense ile değil, banner reklam satışı, tanıtım yazısı ve link satışı ile de gerçekleştirilebilmektedir. Başarılı olursanız para kazanmanız için önünüze birçok fırsat çıkacaktır. Ancak ilk etapta belli bir ziyaretçi kitlesine ulaşmanız gerekir.

Günlük 1000-2000 tekil ziyaretçi ile aylık en fazla 250-300 TL kazanabilirsiniz. Ek gelirle ve diğer reklam modelleri ile bu gelir en fazla 400-500 TL’yi bulabilir. Ancak günlük tekil ziyaretçi sayınız 30.000 kişi olursa o zaman aylık reklam geliriniz rahatlıkla 3000 TL’yi aşacaktır. Haber sitesi kurarak para kazanmak istiyorsanız öncelikle kaliteli bir site oluşturmaya ve farklı olmaya, daha sonra ise mümkün olduğunca sitenize ziyaretçi çekmeye uğraşmalısınız. Eğer planlı ve programlı hareket ederseniz, başarılı olmanız için önünüzde hiçbir engel bulunmamaktadır.

Tepkiniz nedir?

like
17
dislike
4
love
2
funny
0
angry
4
sad
4
wow
5