Dijital Pazarlamada Sosyal Medyanın Rolü

Dijital pazarlama yapıldıgında genel olarak kullanılan mecralardan biri de sosyal medya üzerinde reklam veya tanıtımlar ile yapılmaktadır.Dijital pazarlamada sosyal medya kullanmak ve bu sosyal medyanın etkisini sizler için listeledik bu yazımızda.

Dijital Pazarlamada Sosyal Medyanın Rolü

Dijital Pazarlamada Sosyal Medyanın Rolü

Günümüz teknoloji imkanları, pazarlama yapmak isteyen insanları geleneksel pazarlama sistemlerinden sıyırarak dijital pazarlama işlemlerine geçişini sağlamıştır. Ayrıca dijital pazarlama sisteminin çok fazla sayıda insana ulaşması, pazarlamanın dijital ortamlarda sunulmasını cazip kılmıştır. Dijital pazarlama yapabilmenin birçok tekniği bulunmaktadır. Bu tekniklerden biri de sosyal medya pazarlamasıdır. Aşağıda dijital pazarlama ve sosyal pazarlama hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir.

Dijital Pazarlama Nedir ?

Dijital ortamlarda kullanıcılarla yapılan iletişim aracılığıyla ürün ve hizmetlerin pazarlanması yöntemine dijital pazarlama adı verilir.

Sosyal Medya Pazarlaması

Ürün veya hizmetlerin sosyal medya uygulamaları ya da web siteleri tarafından tanıtılarak pazarlanması yöntemine sosyal medya pazarlaması adı verilir. Sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlama sisteminin bir alt dalıdır.

Dijital Pazarlama Yapmak İçin Sosyal Medya Uygulamalarını Aracı Olarak Kullanmanın Rolü

Dijital pazarlama yapabilmek için sosyal medya pazarlama yönteminin uygulanması hâlinde aşağıda listelenen avantajlar meydana getirir.

 1. Sosyal Medya Kullanıcı Sayısının Fazla Olmasının Sağladığı Tanınırlık

Sosyal medya kullanıcılarının sayısı fazla olduğundan, sosyal medyada dijital pazarlama yapılması halinde tanınırlık oranı artar.

 1. Tasarruflu Bir Pazarlama İmkânı

Sosyal medyada dijital pazarlama yapılması hâlinde hem zaman anlamında hem de para bakımından tasarruf edilebilir.

 1. Hedef Kitlenin İsteklerinin Belirlenmesi

Dijital pazarlama alanı seçilmemişse sosyal medyadaki hedef kitlelerle gerçekleştirilecek iletişim, en çok kâr getiren pazarlama alanının belirlenmesine yardımcı olur.

 1. Hedef Kitlenin Olumlu ya da Olumsuz Durumlarının Belirlenmesi

Sosyal medyada markayla ilgilenen hedef kitlenin aşağıda listelenen durumları sayesinde titiz bir dijital pazarlama yöntemi uygulanabilir.

 • Çift yönlü iletişimle var olan sorunların anlaşılması ve çözümlenmesi sağlanır.
 • Hedef kitle memnuniyetinin sağlayarak markanın sosyal medya dışında tanıtılması meydana gelir.
 • Sosyal medya üzerinde yapılan bir pazarlama tekniğinde müşterilerin sorunlarını paylaşabilmesi, markanın daha doğru bir yol üzerinde ilerlemesini sağlar.
 1. SEO ile Kolay Bulunma Özelliği

Sosyal medyada dijital pazarlama yapılırsa ve pazarlama yapılan hesap müşteri akınına uğrarsa, SEO özelliği devreye girer. Böylece pazarlamanın yapıldığı hesap arama motorlarında ilk sıralarda yer alabilir.

Sosyal Medyanın Markalarla Birleşmesi Halinde Oluşan İstatistik Verileri

 • B2C dijital pazarlama kuruluşu müşterilerinin yaklaşık %77’sini Facebook üzerinden kazanmıştır.
 • Dijital pazarlama kuruluşları müşterilerinin yaklaşık %37’sini Twitter üzerinden ve %43’ünü Linkedln üzerinden kazanmıştır.
 • Tatil, iş ya da başka amaçlarla yurt içi-yurt dışı seyahat yapacak olan kişilerin yaklaşık %50’lik kısmı konaklama rezervasyonları için sosyal medyaya başvurmaktadır.
 • Markaların sosyal medya kullanması halinde SEO internet özelliği devreye girerek markaların görünürlüğünü %91 oranında artırmaktadır.
 • Herhangi bir dijital pazarlama kuruluşu ile iletişime geçmek isteyen müşterilerin %33’ü sosyal medya iletişim yöntemine başvurmaktadır.
 • Markaya web sitesi yoluyla ulaşan kişilerin %2’si satın alma işlemi gerçekleştirirken, sosyal medya aracığıyla markalara ulaşan kişilerin %98’i satın alma işlemini gerçekleştirir.
 • Sosyal medya markalarının iletişim sisteminden verim alıp memnun olan müşterilerin %71’i sosyal olarak bulunduğu ortamlarda bu markanın tanınırlığını artıracak davranışlar sergilemektedir.

 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0