Dünyanın En İlginç 6 Müzesi

Dünyada bir çok müze olmasına rağmen en ilginçlerinden bazılarını sıraladık.Aklınıza bile gelmeyecek ilginç müzeler ve özellikleri sizlerle.

Dünyanın En İlginç 6 Müzesi

Dünyanın En İlginç 6 Müzesi

Bu zamana kadar alışa gelmiş birçok müze gezmişsinizdir. Klasik müzeler bize tarihimizi daha yakından tanımak için fırsatlar sunarlar. Arkeologlar, deniz müzeleri, antikalar derken bir kültür etkinliğinde milyonlarca şeyler öğreniriz. Yalnız dünyada hiç gezmediğimiz, “ böyle müzemi olur “ diyebileceğimiz türden müzelerde vardır. Ve ister inanın ister inanmayın çok eğleneceksiniz. Şimdi klasik tüm müzeleri unutun ve sizin için toparladığımız dünyanın 6 en ilginç müzesini bizden dinleyin.

  • Spyscape Casus Müzesi

Sizde bir casus olabilirmisiniz? Londra’da bulunan bu müze sizi bu yönde test ediyor. Bir kapıdaki lazer ışınlardan geçip, bilgisayardaki gizli şifreleri çözmeye çalışıyorsunuz. Bir ekran karşısına geçip 4 tane kişiden hangisinin yalan söylediğini anlamaya çalışıyorsunuz. İlerlemeniz bileğinize takılan alıcıya kayıt ediliyor. Ve sonucunda nasıl bir casus olabileceğinizi size söylüyorlar.  Hackermı? Şifre çözücümü? Sekiz farklı casusluktan hangisi olduğunuzu öğreniyorsunuz. Bu müzede ünlü casusların kullandığı casus aletleride sergileniyor. Örneğin; Almaların 2. Dünya savaşında kendi aralarında şifreli konuşmak için kullandıkları enigma gibi.

  • Sulabh Uluslararası Tuvalet Müzesi

Diğer müzelere hiç benzemeyen Sulabh uluslararası tuvalet müzesi Hindistan’da bulunuyor.  Bu müzede farklı ülkelerden tuvaletler sergileniyor. İlkçağdan modern çağa kadar her yüzyılda kullanılmış farklı tuvaletleri burada inceleyebilirsiniz. O kadar süslü tuvaletler var ki; bir kral tahtı gibi ahşap olanıda var, çini işlemeli şirin mi şirin olanlarda.

  • Saç Müzesi

Bu müzemiz Kapadokya’da bulunuyor. Hikayeside oldukça ilginç. Kapadokya’da bir mağarada çömlekçilik yapan Galip bey bir Fransız’a aşık oluyor ve ülkesine dönmek zorunda kalan kadın ona bir tutam saçını bırakıyor. İşte o günden beri yani 1979 yılından beri onu ziyarete gelen turistler ona bir tutam saçını bırakmış. Mağarada toplam 16.000 değişik ırktaki insanların saçları bulunmaktadır. Ayrıca burası Guinness rekorlar kitabına da girmiştir.

  • No Show Hiçbir Şey Müzesi

Adından da anlaşıldığı gibi bu müzede hiçbir şey sergilenmiyor. İsviçre’nin Zürih kentinde bulunan bu müzede boş tablolar ve duvarlar sergileniyor. Minimalizm akımından yararlanarak size hiçbir şeyi gösterip herşeyi fark etmenizi amaçlıyor. Yani buraya hiçbir şeyi görmeye geliyorsunuz.

  • Teamlab Dijital Sanat Müzesi

Japonya’da bulunan bu müze sanatın ve dijitalin sonsuzluğunu göstermeyi amaçlıyor. İçeride duvarlara yansıtılan değişik renklerle gizemli bir yere girdiğinizi hissediyorsunuz. Duvarlarda ışık sistemiyle yansıtılan su dalgaları ve çiçek motifleri mevcut. Müzede bir bardak çay içmek için oturduğunuzda, çay doluyken içinden çiçekler çıktığını görüyor, çay bardağı boşaldığında ise çiçeklerin solduğunu görebiliyorsunuz.

  • Corpus İnsan Vücudu Müzesi

Aynaya bakarak vücudumuzun dışını görebiliyoruz. Ya içini görmeyi hiç merak ettiniz mi? Hollanda’da bulunan bu müze sizi insan vücudu içinde bir yolculuğa çıkarıyor. Bu müzede küçük bir bakteri gibi kulaklardan girip, bağırsaklardan çıkabiliyorsunuz. Ağzın içine bakabilir, göz arkasından dolanabilir ve damar yollarından bile geçebilirsiniz. Burada gezmek oldukça eğlenceli ve eğitici. Peki, ya siz hangi organınızda gezmek isterdiniz?

 

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
1
love
0
funny
2
angry
1
sad
2
wow
0