Dünyanın En İzole Toplumu Sentinel Kabilesi

Henüz elektriğin icadından bile haberleri olmayan sentinel kabilesi öylesine izole olmuş ki dış dünyadan halen dünyada sadece kendilerinin olduklarına inanırlar.Bu toplumda çok farklı inanç ve işleyiş var.

Dünyanın En İzole Toplumu Sentinel Kabilesi

Dünyanın En İzole Toplumu: Sentinel Kabilesi Hakkında İlginç Bilgiler  

Dünya üzerinde neredeyse hiç iletişim kurulamamış ve hala da kurulamayan kabileler mevcut. Bu kabileler kendilerini o kadar izole hale getirmişler ki modern toplumların kendilerine yaklaşmalarına kesinlikle izin vermiyorlar.

Bunlardan biri olan Sentinel kabilesi modern dünya ile ilk tanışmasından sonra pişman olmuş ve bundan sonraki tüm girişimlere olumsuz cevap vermiştir.

Hindistan’a Bağlı Sentinel Adası Ana Karadan Binlerce Kilometre Uzakta

Sentinel kabilesinin yıllardır yaşadığı bu ada Hindistan ile Malezya arasında kalsa da resmi olarak Hindistan hükumetine bağlı. Adanın bu kadar uzak olması sebebiyle pek uğrak bir nokta olmaması toplumun da izole kalmasını sağlamıştır.

Buraya ulaşım zor olduğu kadar gidenlerin hoş karşılanmadığı da bilindiği için çok fazla tercih edilmemektedir.

Ateş Yakmayı Bile Keşfetmediler

Hayvancılık ve toplayıcılık gibi kavramları bilmeyen toplum hayatını avlanarak geçiriyor. Buna ek olarak da ateş yakmaktan bile haberdar olmadıkları için tüm ürünleri çiğ olarak tüketiyorlar.

Ateşi pişirme amacıyla kullanmasalar da düşen yıldırımlardan çıkan ateşi sürdürmeye çalıştıkları tahminler arasındadır. 

Afrika’dan Dış Dünyaya Açılan İlk İnsanlar

Sentinel kabilesinin atalarının Afrika’dan göç ederek dış dünyaya açılan ilk insanlardan olduğu tahmin edilmektedir. 60.000 yıl önce yapılan bu göç sonrasında adanın dış dünya ile çok nadiren ve kısıtlı olarak temas ettiği de tahmin arasındadır. Öyle ki adada teknolojiye dair hiçbir bilginin olmaması da bu tezi doğrular niteliktedir.

Adada yaşayan sakin sayısının 50 ile 500 kişi arasında değiştiği tahmin edilmektedir. Bu sayının daha da artması mümkün değildir çünkü adada 500 kişinin bile beslenmesine yetecek kadar yemek olmayabilir. Sadece avcılık yaparak elde edilen yemekler genellikle az miktarda kişiyi doyurmaktadır ve günlük olmaktadır.

Kaybolan İki Balıkçıyı Katlettiler

Geçtiğimiz yıllarda ada etrafında balık tutmaya giden 2 balıkçı gün sonuna doğru fazla alkol aldılar ve evlerine gidemeyecek durumda olduklarına karar verdiler. Durum böyle olunca adanın yakınlarında geceyi teknede geçirmeye karar veren balıkçılar akıntıların azizliğine uğrayarak Kuzey Sentinel Adası sahiline sürüklendiler.

Kabile üyeleri tarafından kısa sürede fark edilen bu balıkçılar ok yağmuruna tutularak kısa sürede öldürülmüş ve katledilmiştir. Aradan geçen 2 günün sonunda bölgeye helikopter gönderilse de bu da ok yağmuruna tutulmuş ve geri dönmek zorunda kalmıştır. Bölgeye ada sakinlerine zarar vermeden girmenin bir yolu yoktur.

Adanın Kendine Has ve Kimsenin Bilmediği Bir Dili Var

Adada yaşayan insanların kendilerine has ve kimsenin konuşamadığı bir dilleri var. Bu insanların dilleri 60.000 yıldır hiç değişmediği için uzmanlar tarafından da bilinmiyor ve konuşulamıyor.

Ada sakinleri yıllar boyunca adadan hiç ayrılmadığı ve başka kabileler ile bile iletişime geçmediği için bu dilin ilk çağlardan günümüze gelen en değişmemiş ve ilkel dillerden biri olduğu da kabul edilmektedir.

 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0