Kronik Mutsuz İnsanların 7 Özelliği ve Çözümler

Kronik olarak mutsuz insanların özelliklerini 7 ana başlık altında listeledik.Sizde bu mutsuzlar kesimde iseniz bunların çözümü ve bu durumların üstesinden nasıl gelineceğini inceleyelim.

Kronik Mutsuz İnsanların 7 Özelliği ve Çözümler

Kronik Mutsuz İnsanların 7 Özelliği ve Çözümler

Bazı insanlar ne kadar mutlu olaylarla karşılaşırsa karşılaşsınlar, bu mutluluk en fazla 1 veya 2 gün sürer. Daha sonra tekrar mutsuz olmayı başarırlar. Mutlu olmak için bir çok şey yaşarken bu onlara yetmez. İşte böyle insanlara kronik mutsuz insanlar diyoruz. İşin en ilginç tarafı kendilerinin mutsuz olduklarını da düşünmezler. Hep hayatlarında şanssız, bahtsız, hayatın bir türlü yüzlerine gülmediğini düşündükleri için mutsuz olduklarını fark eder ve hayatı suçlarlar. Bu durumu yani mutsuzluklarının kendilerinden kaynaklandığını fark edemezlerse bir ömür boyu bu şekilde yaşamaya mahkum olurlar. Bu yazımızda kronik mutsuz insanlara bir ayna tutabilmek için kronik mutsuz insanların özelliklerinden bahsedeceğiz.

Kronik Mutsuz İnsan Özellikleri

 • “ Mutluluğu kaybettiğin yerde ararsan bulamazsın.” Yani bir yerde seni mutsuz eden şeyler varsa, daima yerini değiştirmeden, bakış açını değiştirmeden mutlu olmanın imkanı yoktur. Kronik mutsuz insanlar bir şeyi kaybettiklerinde yada bir şey olmadığında hep şikayet edip, olumsuzlukları dikkate alırlar. Gerçekten istedikleri şey olmadığında onları mutlu edecek tek şeyin o olduğuna inanırlar. Bu durumda mutsuzluk daimi olur ve mutsuz olurlar.
 • Çok fazla düşünmek. Düşünmek bir şeyi pişirmeye benzer. Bir yiyeceği az pişirirsen tadı pek güzel olmaz, çok pişirdiğin zamanda o yemeği yakarsın. Düşünmekte böyledir. Hayatında bir mevzuyu hiç düşünmez umursamazsan o sorunu çözemez hatanı bulmazsın. Bir mevzuyu durmadan sürekli düşünürsen de bu kısır döngü içinde birde bakarsın ki ondan başka birşey göremiyorsun.
 • Kronik mutsuz insanların büyük dertleri vardır, ama sıfır icraatleri vardır. Siyaseti düşünür, Afrika’yı, küresel ısınmayı düşünür bunlar hakkında her yerde yorumlar yapar hatta küfreder. Büyük dertleri olmasına rağmen küçücük icraatleri yoktur.
 • Diğer insanlardan kendilerini uzak tutarlar. Örneğin; okula veya işe gittiklerinde başkalarıyla oturmak yerine uzak bir yere tek başlarına otururlar. Neden böyle sorusuna ben böyle mutluluğu yakalamaya çalışıyorum derler.
 • Kendilerini ifade etmez, sorunlarını başkalarının kendi kendine anlamasını beklerler.
 • Aşırı çalışır, fedakârlık yapar ve kendilerini ihmal ederler.
 • Yaptığı iyiliklerde aşırı beklenti içinde olurlar.

Kronik Mutsuzlar İçin Çözümler

 • Birşey olmuyorsa bırak. Çok fazla birşeyin üstüne düştüğün zaman kendi kendine zulm ediyorsun aslında. Eğer kronik mutsuz biri olmak istemiyorsan ya bulunduğun koşulları ve durumları kabul edeceksin yada orayı terk edeceksin.
 • Bir şeyi sürekli düşünmek yerine o konuyu çözüme kavuşturmak için birkaç gün düşündükten sonra günlük olağan rutininize geri dönmelisiniz.
 • Haberlere bakmayın, kendi küçük dünyanızda ne gibi sorunlarınız var ona odaklanıp, çözüm üretmeyi deneyin.
 • Daimi yalnızlık her zaman iyi değildir. Bazen gururunuzu ezmek pahasına insanlarla bir araya gelip gerektiğinde geyik yapmalısınız.
 • İnsanların sizi anlamasını beklemeden, onlara kendinizi ifade etmeli, kendi sıkıntınızı anlatarak yardım istemelisiniz.
 • Kendinize özen göstermeli, gerektiğinde boş durabilmelisiniz.
 • İyilik yap denize at, balık bilmezse Hâlik bilir.

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0