Türkiyede Drone Kullanımı ve Dron Kayıtları

Son yıllarda sıkça karşılaştığımız Türkiye'de drone kullanımı diğer macera tutkunlarının da dikkatini çekti. Drone kayıt yaptırmak isteyenler ve drone kullanımını merak edenler gün geçtikçe arttı.

Türkiyede Drone Kullanımı ve Dron Kayıtları

Türkiye'de Drone Kullanım Şartları

Drone sektörün gelişmeye başladığı ilk yıllarda herkes tarafından serbestçe uçuşları gerçekleştiriliyordu. Fakat zaman içerisinde çeşitli suistimallerin yaşanıyor olması yasal olarak düzenlemeler yapılmasına neden olmuştur. Düzenlemeler Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu drone uçurmayı belirli şartlara bağlamıştır. Türkiye'de drone kullanım şartları çeşitli cezaları ve hatta yasak alanlarda uçurulmaları durumunda drone düşürmesine dahi neden olabilmektedir. İHA'lar kalkış ağırlıklarına göre şimdilik 4 sınıfa ayrılmıştır. Bunlar;

  • iha0 500 gram - 4 kilogram
  • iha1 4 - 25 kilogram
  • iha2 25 - 150 kilogram
  • iha3 150 kilogram ve üstü

Kayıt Ettirilmesi Zorunlu Drone Sınıfları

SHGM’den lisanslı satıcıdan alınan az önce tanımladığımız iha0 ve iha1 sınıfındaki cihazların SHGM online sistemine iha kaydının yapılması gerekmektedir. Sisteme ürünün ithalatını veya satışını yapan firma TC kimlik numaranızı sisteme girmekte ve ürünün devrini size yapmalıdır. Devrin size yapılması ardından sizin de sisteme giriş yaparak gerçekleştirilen devri kendi üzerinize almanız gerekmektedir.

Başka Ülkeden Drone Getirmek

Yazımızda tanımladığımız iha0 ve iha1 kategorisine dahil olan ürünlerden birisini başka bir ülkeden satın almanız durumunda detaylı olarak bilgilerini sisteme 3 gün içerisinde girerek kayıt işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Detaylı bilgiler arasında;

  • Ürünü satın alanın TC kimlik numarası, iletişim bilgileri, adresi ve adli sicil kaydı
  • Ürünün üretici bilgileri, marka ve modeli, seri numarası, ürünün üretim yeri ve üretim tarihi, maksimum kalkış ağırlığı

Türkiye'den Alınan Drone Kaydı

Herhangi bir yasal sıkıntı yaşamak istemiyorsanız yut içi drone alırken ithalat izni olan firmaları tercih etmeniz gerekmektedir. Başka bir ülkeden aldığınız cihaz için girmeniz gereken bilgilerin büyük çoğunluğu ithalat yapan firma tarafından zaten sisteme girilmiştir. Bu noktada ithalat izni olan bir firmayı tercih etmeniz durumunda tek yapmanız gereken kaydı sistem üzerinden üzerinize almak olacaktır.

Sistem kayıt sonrasında sizlere QR kod vermektedir. Bu kod cihazın izinli olduğunun belgesidir. Kodun cihazınızın görünen bir yerine yapıştırılması gerekmektedir.

İHA Uçuş Türleri

İHA uçuş türü mevzuata göre hobi veya sportif amaçlı ve ticari amaçlı olmak üzere iki adettir.

Hobi veya sportif amaçlı uçuş yapmak şehir içinde veya yerleşim alanları dışında mülki idare tarafından belirlenen alanlarda uçuş yapmak anlamına gelmektedir. Bazı bölgelerde hobi amaçlı uçuş izinleri verilmiştir. Mülki idare tarafından herhangi bir yasak koyulmayan şehir dışı alanlarda hobi amaçlı uçuşlar gerçekleştirilebilir. Hobi amaçlı uçuşlar için İHA pilotluk sertifikasına gerek duyulmaz.

Hobi amaçlı da olsa yerleşim alanlarında, şehir içerisinde uçuş gerçekleştirecek olmanız durumunda mevzuata göre bu uçuş ticari amaçlı uçuş olarak tanımlanmaktadır. iha0 veya iha1 kullanılarak bu uçuşun gerçekleştirilmesi için SHGM tarafından yetki verilen uçuş okulları aracılığıyla İHA Pilotluk Sertifikası almanız gerekmektedir. Bu sertifikanın ardından SHGM'den uçuş izni de alınması gerekmektedir. Böyle uçuşlar için drone ehliyetinin sisteme kayıt edilmesi ve her uçuş esnasında mutlaka yanınızda bulunması gerekmektedir.

Tepkiniz nedir?

like
2
dislike
0
love
2
funny
1
angry
0
sad
0
wow
1