Çin Seddi Neden Yapılmıştır, Bilinmesi Gerekenler

Yüzyıllar önce yapılan ve günümüze kadar gelen dünyanın en büyük insan yapılarından olan cin seddi tarih boyunca gizemini korumuştur.Son bulgular eşiğinde cin seddinin yapılış amacını ve bilinmesi gerekenler.

Çin Seddi Neden Yapılmıştır, Bilinmesi Gerekenler
Çin Seddi Neden Yapılmıştır, Bilinmesi Gerekenler

Çin Seddi Neden Yapılmıştır ?

Milattan önce Qin Shi Huang tarafından 221 yılında yaptırılan Çin Seddi, aslında daha önceki dönemlerde de var olan birçok sütunun birleştirilmesiyle ortaya çıkan bir settir. 17. Yüzyıl’ a kadar yani 2000 yıl sürekli yeni bölümler eklenen Çin Seddi’ nin büyük bir bölümü yıkılmış ve günümüzde yalnızca 2500 km’ lik bir yer kalmıştır.

Çin Seddi’nin yapılışı askeri ve siyasi nedenler sebebiyle olsada en önemli nedeni Türk boylarından korunması için yapılmış olmasıdır. Çin’ in kuzeyinde Türk boylarının durdurulamamış olması Çin Seddinin yapımını daha da hızlandırmıştır. Dünyanın her yerini almaya yemin eden Cengiz Han, sonunda buraya gelip Çin Seddini aşarak Çin’e girmeyi başarmıştır.

Çin Seddi Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler

Milattan önce 200’li yıllarda yapımına başlanan ve herkesin de söylediği gibi Türklerden korunmak amaçlı yapılan Çin Seddi hakkında çok nadir bilinen bazı özellikler vardır. Bu özellikleri sizler için araştırdık. Onlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Çin Seddi dünyadaki en uzun insan yapımı bir yapıdır
  • Çin Seddi’ nin yapımı esnasında o kadar çok insan ölmüştür ki bu nedenle dünyanın en uzun mezarlığı olarakta bilinir. Araştırmalara göre yapım esnasında 1 milyondan fazla insan ölmüştür. İnanışa göre burada ölenlerin tabutuna horoz heykeli koyulur, bundan ölünün ruhunun diri tutulacağına inanılırdı.
  • Çin Seddi aydan görünmez. Bu 1892 yılında Amerika’da yayınlanan bir derginin “ İster inan, ister inanma “ adlı bölümünde aydan görüldüğüne dair yazı yayınlanmasıyla başlamış bir söylentidir.
  • Çin seddinin yapımında binlerce insan çalışmıştır. Bunların arasında itaat etmeyen asilzadeler, tutuklu insanlar, çiftçilik yapan insanlar ve işsiz güçsüz insanlar bu yapının yapımında kullanılmıştır. O zamanlarda insanlar suç işlediklerinde Çin seddinin yapımına gönderilerek cezalandırılıyordu.
  • El arabası Çin seddi yapımını hızlandırmak için icât edilmiş ve aktif olarak inşaat yapında kullanılmıştır.
  • Rivayetlere göre Çin seddi sağlam olması için inşaat harcında pirinç kullanılmıştır. Yapılan araştırmada bu doğrulanmıştır.
  • Çin seddi ancak 1987 yılında UNESCO’ ya girebildi.
  • Çin seddi tamamen bir bütün olmadığından Cengiz han birçok kez etrafından Çin’ e girmeyi başardı.
  • Çinliler Çin seddini korumak için yaşadıkları döneme göre yenilikçi araçlar içeren birçok balta, balyoz, mızrak, yay ve kendi icatları olan barut kullanmışlardır.

Çin Seddi Hakkında Kısa Bilgiler

Dünyanın en uzun savunma duvarı olan Çin seddi, Çin’ in kuzey batısına kadar uzanır. Pekin’ in kuzeyinden gecen Çin Seddi Huanhuan nehrini ikiye bölerek güney nehrine doğru uzanır.

Yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte gerçek uzunluğu 8 bin km’ yi bulur. Çin Seddinin temeli 20 den fazla krallık tarafından ayrı ayrı atılmıştır.

Kendi içindeki krallıklar birbirinden korunmak için Çin Seddini kısım kısım inşa ettiler. Daha sonra kuzeyden Türk boylarının saldırılarına karşı birleştirerek Set hâline getirmişlerdir.

 

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
2
funny
0
angry
1
sad
2
wow
5