Evde Dondurma Nasıl Yapılır

Evinizde dondurma yapımının inceliklerini öğrenin.Sağlıklı ve doğal bir dondurma nasıl yapılır.Dondurmanın yapılışı ve hangi şartlarda saklanması gerekir.Aklınıza takılan tüm dondurma yapımı hakkındaki bilgiler yer alıyor.

Evde Dondurma Nasıl Yapılır

Evde Sağlıklı Dondurma Nasıl Yapılır ?

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan dondurma hemen herkes tarafından afiyetle tüketilmektedir. Dondurmanın önemli bir geçmişi olsa da zamanla daha uzun süre rafta kalabilen ve daha düşük maliyete sahip olan dondurmalar üretmek için firmalar çaba içine girmişlerdir.

Durum böyle olunca dondurmaların katkılı içerikleri sebebiyle hazır dondurmalar riskli konumuna düşmüştür.

Hazır Dondurmalarda Neler Kullanılıyor ?

Hazır dondurmaların daha tatlı olması için ekstra rafine şeker ve tatlandırıcı kullanılmaktadır. Hem şeker hem de tatlandırıcılar karaciğer başta olmak üzere iç organlarda yağlanma gibi önemli sağlık sorunlarına sebep olur. Bu nedenle mümkün olduğunca az tüketilmesi gerekir.

Buna ek olarak ürünlerin uzun süre boyunca rafta durması ve bozulmaması için koruyucu maddeler de kullanılır. Dondurmalar özellikle süt gibi kısa sürede bozulabilecek içeriklere sahip oldukları için bol miktarda koruyucu kullanılmaktadır.

Evde Dondurma Yapmak Mümkün Mü ?

Hazır dondurmaların tüm zararlı etkilerini duyduktan sonra pek çok kişi evde kendi imkanları ile dondurma yapmak istemektedir. Bu son derece mantıklı ve mümkün bir durumdur. Evde dondurma yapmak için çok fazla malzemeye ihtiyaç duyulmaz.

Evde hazırlanan dondurmalar için karışım hazırlandıktan sonra dondurma aşamasında düzenli olarak uygulanması gereken işlemler vardır. Bu işlemlerin düzgün şekilde uygulanması son derece önemlidir. Aksi taktirde donma aşamasında yaşanan sıkıntılar sebebiyle buzlu bir yapı elde edilebilir.

Evde Dondurma Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

Evde dondurma yaparken pek çok malzemeye ihtiyaç duyulmaz. Dondurma yapımında kullanılan en önemli malzemeler süt, şeker ve toz saleptir. Buna ek olarak kıvamı ayarlamak için az miktarlarda nişasta da kullanılabilir ancak bu şart değildir. Dondurmanın orijinal reçetesinde bu üç malzeme bulunmaktadır.

Dondurma yaparken tatlandırmak için rafine şeker kullanmak da şart değildir. Burada farklı şekilde tatlandırıcılar kullanarak da tatlandırma sağlanabilir. Özellikle meyve gibi doğal şekerli içeriklerin kullanılması son derece avantajlı olmaktadır. Bu şekilde dondurma hem sağlıklı hem de düşük kalorili olur.

Evde Dondurma Yapma Aşamaları

Öncelikle süt bir tencereye alınır. Ardından ocağın altı en kısıkta açılır ve karıştırılmaya başlanır. Karıştırma sırasında salep tozu ve şeker de eklenir. Burada eklenecek miktarlar tamamen kişinin damak tadına bağlıdır. Daha tatlı ya da daha yoğun kokulu olmasını isteyenler daha fazla şeker ya da salep tozu kullanabilirler.

Karışım altı kaynayana kadar karıştırılır. Bu aşamada kıvamının daha koyu olmasını isteyenler az miktarda nişasta ile bağlayabilirler. Eklenen nişasta koyu kıvam vererek daha çok dövme dondurma tadı yakalamanızı sağlayacaktır. Ancak nişastanın abartılmaması çok önemli.

Karışım kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika boyunca karıştırmaya devam edin. 10 dakika dolduğunda karışımı ocaktan alın ve oda sıcaklığında soğutun. Ardından buzluğa atın ve 3 saatlik aralarla çıkarıp blenderden geçirin. Bunu dondurma tam kıvama gelene kadar tekrarlayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0