İyi Kurbanlık Nasıl Anlaşılır

Kurbanlık hakkında bilgi sahibi olmanızın faydalı olacağını unutmamalısınız. İyi Kurbanlık Nasıl Anlaşılır başlıklı yazımız ile kurbanlık seçimine dair tüm merak ettiklerinizi sıraladık.

İyi Kurbanlık Nasıl Anlaşılır

İyi Kurbanlık Nasıl Anlaşılır?

2018 Kurban Bayramı’nın yaklaştığı son günlerde kurbanlık alacak vatandaşların her zaman olduğu gibi aklına gelen ilk soru iyi ve helal kurbanlığın nasıl seçileceği, hangi özelliklerine bakarak anlaşılacağı olmaktadır. Kurbanlık alışında sürekli tercih ettiğiniz güvenilir kurumlar yoksa kendinizin de bu konu hakkında bilgi sahibi olmanızın faydalı olacağını unutmamalısınız. İyi Kurbanlık Nasıl Anlaşılır başlıklı yazımız ile kurbanlık seçimine dair tüm merak edilen detayları bulabilirsiniz.

Kurbanlık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurbanlığın Besili Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Alınacak olan kurbanın besili olup olmadığının anlaşılması için en kolay yolun hayvanda bulunan kavram noktalarının iyi bir şekilde el yordamıyla kontrol edilmesidir. Hayvan yağlımı yoksa etlimi diye merak edenler kavram noktalarının kontrolü sayesinde bir fikir yürütebilirler. Kurbanlığa bakarken bel kısmına, kuyruk sokumuna ve döşüne elle dokunulduğunda besili olup olmadığı kolaylıkla ortaya çıkarılabilmektedir. Bel kısmı çok kemikli değil de dolgun ise etli bir hayvan olduğu düşünülür. Döşü ve kuyruk sokumu içinse çok dolgunluk aranmamalıdır bu hayvanın fazla yağlı olduğunu gösterir. Bu bölgelerin hafif dolgun ve geniş görüntüde olması idealdir. Ayrıca besili hayvanlarda üst ve yandan bakıldığında geniş bir vücut, arka kısımdan bakıldığında ise daha kare bir görüntü aranmalıdır. Besili olan hayvan zaten kendisini belli eder ve butları şişkin dışa doğru bombeli bir şekilde olur.

Kurbanlık Seçiminde Yaş Ne Olmalıdır?

Kurbanlıklarda yaş sınırı büyükbaş ve küçükbaşa göre değişiklik göstermektedir. Büyükbaş hayvanlarda kurbanlık olabilecek hayvanların yaş sınırı inek, düve, sığır gibi büyükbaşlarda 2 yaşken, develerde 5 yaş olarak bilinmektedir. Küçükbaşlarda ise yaş sınırı 1 yaştır. Doğru olan yaş sınırları bunlar olsa da kurban satıcıları sizi yanıltabilir. Bu sebeple hayvanın yaşını nasıl anlayacağınızı da bilmenizde fayda vardır. Hayvanların yaşları diş sayıları ile ortaya çıkabilir. Büyükbaş hayvanlarda yaşı anlamak için ön kesici dişlere bakılır. 1,5 yaşta ön kesici dişler için düşmek üzere olduğu ya da düştüğü söylenebilirken, 2 ve 2,5 yaşına gelenlerde birinci dereceli orta kesici dişlerin düştüğü ya da düşmek üzere olduğu görülür. Küçükbaşta ise hayvanın dişleri tamamlanmış görünüyorsa 1 yaşının dolduğu anlaşılır.

Hangi Havyanlar Kurbanlık Olamaz?

Tek göz dahi olsa görme kaybı olan hayvanlar, topallayan, kuyruğu, kulağı ya da bir yeri kesilmiş olan, dişlerinin yarısı kesilmiş olan, hasta olan, ölmek üzere olan ve gebe olan hayvanların kurbanlık olarak kesilmesi uygun görülmemektedir. Kurbanlık için seçilecek hayvanda sağlık, hareketlilik ve gözlerde canlı bakış aranmaktadır.

Tepkiniz nedir?

like
4
dislike
1
love
1
funny
2
angry
1
sad
1
wow
4