Doğal Dezenfektan ve Kolonya Nasıl Yapılır

Doğal olarak üretebilecek olduğunuz dezenfektan ve kolonya nasıl yapılır sorusuna bu yazımızla cevap bulabilirsiniz.Dezenfektan ve kolonya yapımını kolaylıkla evinizde sağlaya bilirsiniz.

Doğal Dezenfektan ve Kolonya Nasıl Yapılır

Evde Doğal Dezenfektan ve Kolonya Nasıl Yapılır?

Dezenfektan ve alkol gibi seçenekler günümüzde hijyeni sağlamak için sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle başta Covid – 19 olmak üzere virüslere karşı en etkili çözümlerden biri alkol içerikli dezenfektanlardır.

Bu dezenfektanlar koyu jel kıvamlı olabildiği gibi kolonya şeklinde sıvı formda da yapılabilmektedir. Bunların her ikisinin de ev şartlarında üretilmesi mümkündür. Piyasada bulunan dezenfektanların sahte olması riski ya da zararlı kimyasalları barındırması sebebiyle pek çok kişi evinde dezenfektan üretmeye başlamıştır.

Alkol Kullanılarak Hazırlanan Dezenfektanlar

Dezenfektan ve kolonyaların en önemli noktası içeriklerindeki alkol oranıdır. Uzmanların da önerilerinde en az 70° yani hacmen %70 alkol içeren dezenfektanların kullanılması önerilmektedir. Bu nedenle evde dezenfektan yaparken saf alkol kullanımı son derece yaygın hale gelmiştir.

Saf etil alkolün cilt ile temasında bir sakınca yoktur. Sadece uzun süreli ve sık sık temaslarda kişinin cildinde kuruluk oluşturabilir. Piyasada bu gibi ürünler için saf kolonya satışı yapılmaktadır. İnternet ve marketlerden kolayca alınabilir.

Dezenfektanın yapımında kaliteli esansların kullanılması önemlidir. Bunun içinde kişinin zevklerine uygun ama aynı zamanda deri ve cilt sağlığı için yararlı olan esanslar bulunmalıdır. Aloe vera gibi bitkilerin esansları hem sakinleştirici hem de nemlendirici etki gösterirler. Bu nedenle dezenfektan yapımında tercih edilmesi çok sık görülen bir durumdur.

Kolonya ve Dezenfektan Esansı

Kolonya ve dezenfektan üretmek için güzel koku vermesi amacıyla farklı esanslar kullanılmaktadır. Uzun yıllardır kolonyaların limon özlü üretilmesi son derece yaygın hale gelmiştir. Bunun dışında farklı özlerin kullanılması da oldukça popülerdir.

Dezenfektan üretecek olanlara aloe vera esansı önerilmektedir. Pek çok markette satılan bu esas dezenfektan yapımında kullanılmaktadır. Bunun için saf alkol satın alınarak hacmen %70 olacak şekilde aloe vera ve diğer esanslar ile karıştırılması gerekir.

Kolonya üretmek isteyenler ise limon gibi bitkilerin çiçeklerinden ya da kendilerinden elde edilen esansları kullanabilirler. Bu esanslar kişinin istediği kokuyu elde etmesini sağlar. Kolonya yapımında da en az %70 en fazla %80 oranında saf alkol ve gerisi esans olacak şekilde ölçü kullanılmalıdır.

Evde Sirke İle Dezenfektan Yapımı

Bu yöntem uzmanlar tarafından tam anlamıyla önerilen bir yöntem olmasa da pek çok insan piyasada üretilen alkolü kullanmak istemedikleri için sirke kullanarak dezenfektan üretmektedir. Sirkenin bakteri ve virüsleri öldürücü etkisi bilinse de korona virüs için kesin etkisi bilinmemektedir.

Bunu tercih etmek isteyen kişiler için öncelikle esansları hazırlamak gerekir. Bunun için:

  • 200 ml saf su
  • Doğal Aloe Vera Özü
  • Limon Yağı
  • Kekik Yağı
  • Okaliptus yağı

gibi malzemeler istenen oranda kullanılarak bir esans oluşturulur. Bu esans dezenfektanın daha güzel kokmasını ve doğal olmasını sağlar. Ardından bu karışım 250 ml beyaz sirke ve 250 ml su ile karıştırılarak dezenfektan hazırlanır. Tarif 1 Litre içindir.

 

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1