Evde Taze Makarna Nasıl Yapılır

Taze makarna evde nasıl yapılır sorusuna artık cevap bulamıyor musunuz.İşte tamda aradığınız bu konu hakkında evde makarna yapımının nasıl olduğunu anlatıyoruz.

Evde Taze Makarna Nasıl Yapılır

Evde Taze Makarna Nasıl Yapılır ?

Makarna İtalyan mutfağının dünyaya bir hediyesi olarak görülse de tarih boyunca pek çok medeniyet tarafından benzeri hamurlar yapılmıştır. İtalyan mutfağı başta olmak üzere tüm dünyada afiyetle tüketilen makarnayı evde yapmak da mümkündür.

Evde makarna yaparken gereken malzemeler de son derece az ve pratiktir.

Evde Taze Makarna Yapmak İçin Malzemeler

Makarna için un ve yumurta kullanıldığını herkes bilir. Ana malzemeler un ve yumurtadan oluşsa da küçük birkaç eklenti de bulunuyor. Kullanılan tüm malzemeler:

  • 500 Gram Un
  • 6 Adet Yumurta
  • 100 Gram İrmik Unu
  • 6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
  • 2 Çay Kaşığı Tuz

olarak listelenebilir. Bu kadar az malzeme ile lezzetli ve taze makarnalar yapmak son derece kolay ve mümkündür.

Evde Taze Makarna Yapılışı

Öncelikle klasik makarna hamuru hazırlama tekniklerinden biri olarak un tezgaha dökülür. Ardından tüm yumurtalar un yığınının ortasında açılacak olan boşluğa kırılır. Yumurtaları un ile karıştırmadan önce elle birbirine karıştırmak gerekir.

Yoğurma işlemine başladıktan sonra kıvamlı bir hamur elde edilir. Hamurun kıvamı çok yoğun ve sert olursa az miktarda zeytinyağı ilave edilebilir. Daha sonra hamur tamamen pürüzsüz bir hal alana kadar yoğurulur.

Yoğurma işlemi bittikten sonra hamur streç film ile kapatılır ve dinlendirilir. Dinlenme işleminden sonra normalde hamur makinesi kullanılarak açılsa da kişiler bunu daha dikkatli bir şekilde elle de açabilirler. Hamur makinesi olanlar ise makinenin 4 numaralı seviyesinde hamuru açabilirler bu kalınlık ideal olacaktır.

Taze Makarna İle İlgili Püf Noktalar

Tarifte verilen ölçeklere sabit kalınması durumunda 6 – 8 kişilik bir makarna ortaya çıkacaktır. Bu miktardan daha az ya da daha fazla yapmak isteyenler ölçüleri kendilerine göre değiştirebilirler.

Bunun dışında İrmik unu kullanımı kişinin tercihine kalmış bir durumdur. Bazı kişiler irmik unu kullanmak istememektedir. Böyle durumlarda irmik ununun eklenmesi gereken miktar kadar normal un ilavesi yapılabilir.

Taze Makarna Pişirme ve Servis Önerileri

Taze makarnanın pişme süresi hazır makarnalardan farklıdır. Hazır makarnalar kuru oldukları için pişme süreleri genellikle 10 – 12 dakika arasında değişiklik göstermektedir. Taze makarnalar ise kalınlıklarına ve iç dolgusuna göre 3 – 5 dakika arasında hazır olur.

Taze makarna piştikten sonra su ile temas ettirilmemelidir. Bu durum hazır makarnalar için de geçerlidir ancak pek çok kişi mutfakta makarna piştikten sonra soğuk su ile durulamaktadır. Bu durum kesinlikle yanlış bir alışkanlıktır.

Makarna alışılmış düz ve sade formda olabileceği gibi farklı iç dolguları da olabilir. İtalyan makarna türlerinde ünlü olan ıspanak ve peynir dolguları kişinin tercihine göre tercih edilebilir. Bu gibi durumlarda dolgu malzemesinin önceden pişirilmeye ihtiyacı olabilir. Bu nedenle dolgu malzemesi olarak ne kullanıldığı önem arz etmektedir. Et ve benzeri ürünler önceden pişirildikten sonra dolgu malzemesi yapılmalıdır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0