Hafif ve Sağlıklı Tatlı Nasıl Yapılır

Evinizde hızlı ve kolayca yapabileceğiniz sağlıklı ve doğal tatlıların nasıl yapıldığını ve bu tatlıların hafif olmasını nasıl sağlayacağınızı öğrenin.Tatlı yerken kilo vermek artık çok daha kolay.

Hafif ve Sağlıklı Tatlı Nasıl Yapılır

Evde Hafif ve Sağlıklı Tatlılar Nasıl Yapılır?

Kilo vermek, düşük kalorili beslenmek hemen herkes için çok önemlidir. Bunu yapmak için gün içinde tüketilen besinler azaltılması gerekir.

Gün içinde tüketilen besinlerden en çok kalori içerenler tatlılardır. Tatlıların çok küçük porsiyonlarında bile yüksek oranda kalori bulunmaktadır. Bu kaloriler sağlıklı beslenme ve kilo verme karşısında önemli bir etkendir.

Rafine Şeker Kullanmadan da Tatlı Yapmak Mümkün

Rafine şekerler hem kanserojen etkileri hem de yüksek kalorisi ile son derece zararlıdır. İnsan sağlığını tehdit eden rafine şeker yıllardır tatlı yapımında ana maddelerden biri olarak kullanılmaktadır. Rafine şekerin tatlandırıcı olarak kullanılması sebebiyle yeri doldurulması mümkündür.

Son dönemlerde rafine şekerin etkilerinden kurtulmak için farklı malzemelerle tatlılar yapmak popüler hale gelmiştir. İnsan sağlığını tehdit etmeyen bu tatlılar aynı zamanda düşük kalorileri ile diyet listelerine de uygun.

Şekersiz Muzlu Pankek

Diyet yapan herkes pankek kelimesinden kaçmaktadır. Son derece lezzetli olan pankekler yüksek kalorileri sebebiyle diyet listelerinin düşmanı konumuna gelmiştir. Bu durumun düzeltilmesi için şeker kullanmadan yapılan muzlu pankek harika bir tariftir.

Yulaf ezmesi, muz, süt, yumurta, zeytinyağı ve vanilya kullanarak yapılan bu tarifte pankeklerin tadı muzdan gelmektedir. Rafine şeker kullanmak yerine meyvelerin doğal şekerinden yararlanılarak yapılan tatlılar çok daha düşük kaloride olmaktadır. Böyle olunca şekerin kanserojen etkileri de yok edilmiş olur.

Şekersiz Kek Tarifi

Diğer hamur işi ürünler gibi kek de şekersiz yapılabilir. Burada önemli olan keke tadını verecek şeker dengesi yerinde meyveler kullanmaktır. Küçük parçalara ayrılıp püre haline gelene kadar muz, hurma gibi meyveler eklenerek güzelce kıvam verilir. Daha sonra bu meyvelerin şekerlerinden yararlanmak üzere hamura eklenirler.

Undan hamur yapıldıktan sonra 14 hurma ve 2 adet muzdan oluşan bu karışım eklenir. Hamurun kıvamı da bu karışımın kıvamına göre ayarlanır. Daha sonra karbonat ve birkaç damla da limon suyu eklendikten sonra hamur kalıba alınır ve pişirilir. Bu şekilde hiç rafine şeker kullanmadan kek yapılabilir.

Yoğurt Kullanarak Lezzetli ve Sağlıklı Tatlılar

Yoğurt son derece avantajlı ve lezzetli bir besin maddesidir. Yoğurt tuzlu yemeklerin yanında afiyetle tüketilebildiği gibi tatlı ya da tuzlu kür yapımında da kullanılmaktadır. Tatlı krizine giren ancak diyette olduğu için düşük kalorili tüketmek isteyen kişilerin imdadına yoğurt yetişir.

Yoğurt ve mevsim meyveleri birleştirilerek son derece lezzetli formüller oluşturmak mümkündür. Yoğurt olarak düşük yağlı yoğurt seçmek önemlidir. Ardından yoğurda meyve tadının geçmesi için meyvelerin kaynatılıp özünün çıkarılması önerilir. Bu meyvelere örnek olarak çilek, muz gibi tatlı meyveler ya da kivi, elma gibi ekşi meyveler verilebilir.

Meyvelerden elde edilen öz yoğurtla karıştırıldıktan sonra içine aynı meyvelerin taze halinden küçük küçük doğrayıp atmak da yoğurt tadını arttıracaktır.  

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0