Japonya’nın Bilinmeyen Yüzü

Japonya hakkında herkes bir şey söylüyor fakat gerçekler söylenenler kadar doğru değil.Japonya hakkında bilinmeyenleri ve insanları hakkında bazı gerçekler.

Japonya’nın Bilinmeyen Yüzü

Japonya’nın Bilinmeyen Depresif Yüzü Hakkında İlginç Bilgiler 

Japon Toplumu dünyanın en eski toplumlarından biri konumundadır. Adada çok eski dönemlerden beri hayat olduğu bilinmektedir. Japonlar genellikle pek çok dünya milleti ile sorun yaşamasa da kendi içlerinde çok ayrı bir kültürleri var.

Genellikle çok fazla iletişim kurmayı sevmeyen Japonlar özellikle yeni tanıştıkları kişilere karşı oldukça mesafeliler.

Konaklama Hizmeti Veren İnternet Kafeler

Japonya’da internet kafeler büyük önem taşıyor. Bu kafeler diğer ülkelerde olduğu gibi herkesin aynı alanda bulunduğu bir ortam olmaktan ziyade bireysel kabinler içeren bir ortam.

Konaklayacak yeri olmayan ya da tek başına ayrı bir hayat yaşamak isteyen kişiler bu internet kafeleri aylık olarak kiralayabiliyorlar. Bir koltuk büyüklüğündeki odalarda konaklayan kişiler burada yatıyor, uyuyor, oyun oynuyor. İnsanlar aylarca tek başına hiç konuşmadan zaman geçiriyorlar.

Teknoloji Bağımlılığı Sosyal İletişimi Engelliyor

Japonya teknolojik anlamda gelişmiş bir ülke. Ülke bu özelliğinde yararlandığı kadar zararlarını da çekiyor. Çok sosyal olmayı tercih etmeyen Japon toplumu gün içinde telefonlarına gömülerek dış dünya ile iletişim kurmuyor. Bu şekilde metrolarda ve otobüslerde tüm yol boyunca seyahat ediyorlar.

İntihar Oranları Oldukça Yüksek

Japonya’da halkın önemli bir kısmının mutsuz olduğunun en büyük kanıtı da intihar oranlarının yüksek olması. Ülkede farklı şekillerde intihar eden çok fazla insan görmek mümkün. Örneğin pek çok metro istasyonunda peronlar korumalı bariyerler ile kapatılmış durumda. Bunun sebebi intihar etmek isteyen kişilerin metroları tercih etmesidir.

Buna ek olarak yine Japonya’da intihar ormanı olarak bilinen orman da kişilerin hali hazırda depresif olan ruhlarını besleyerek senelerce bu kişileri intihara sürüklemiştir. İntihar ormanı son dönemlerde popülerliğini yitirse de pek çok insanın intihar etmesi için bir ateşleyici güç olmuştur.

Halkın genel olarak mutsuz olduğunu söylemek doğru olmasa da önemli bir kısmının mutsuz olduğu ve intihara meyilli olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Restoranlarda Tek Kişilik Masalar

Ülke çapında kurulmuş yerel restoranlarda dünya çapında ünlü restoranlara kadar pek çok restoranda tek kişilik masalar görmek mümkün. Ülkemizde nadiren ve çok az rastlanan bu tek kişilik masalar Japonya’da pek çok restoranda bolca bulunuyor.

Tek kişilik masalar genellikle duvara bakıyor ya da karşılıklı iki kişi arasında ahşap bir duvar oluyor. Bu nedenle kişi yemek yerken başkaları ile iletişim kurmuyor. Japon toplumunun depresif yönünü en iyi gösteren noktalardan biri de tek kişilik masalar.

Evlerinden Hiç Çıkmayan İnsanlar

Japonya’da depresyonun en belirgin göstergelerinden biri de 1 milyona yakın hiç evden çıkmayan insanın bulunmasıdır. Bu insanlar 6 ay ya da 1 yıldan uzun süredir evlerinden hiç çıkmamışlardır. Yemek ihtiyaçlarını dışardan karşılarlar ve dış dünya ile iletişimi tamamen kesmiş durumdalar.

Bu insanların dışarı çıkmama sebebi dünyadaki diğer insanların onları yargılamasından korkmalarıdır.

 

Tepkiniz nedir?

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
0