Teraryum Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır, Yapımı Nasıldır

Teraryum nedir ve kullanım amaçları nerelerdir.Teraryum oluşturarak ne tür işler yapılır ve ne gibi nedenlerden dolayı yapılır.

Teraryum Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır, Yapımı Nasıldır

Teraryum Nedir

Teraryum kullanılan çeşitli malzemelerle minyatür bir eko sistem oluşturulmasıdır. Aslında teraryum ismi farklı şekilleri olan cam kaplara, plastik malzemeli sert şeffaf kaplara ya da içinde çeşitli canlılarla bitkilerin yaşayabildiği akvaryuma benzemekte olan tanklara verilmektedir.

Özellikle son zamanlarda çok sık karşımıza çıkan ve dekorasyonda bir moda haline gelen süsleme sanatı olarak anıldığı görülmektedir. Teraryum nedir diye merak edenlerin bilgi edinebileceği bu yazı sayesinde teraryum hazırlığı ve kullanılan malzemeler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Teraryum Malzemeleri 

Teraryum malzemeleri yardımıyla kendi küçük ormanlarınızı oluşturabilir ve sergileyebilirsiniz. Oldukça küçük olan bu bitki bahçeleri aynı zamanda sizin hayal dünyanızın da bir aynası olacaktır. Teraryum hazırlığında kullanılan malzemeler aşağıda veriliştir.

Oluşturduğunuz küçük eko sistemin bir arada durabilesini ve sergilenmesini sağlayan cam fanus, vazo, büyük boyutlu bir ampul ya da benzeri malzemeler

  • Çakıl taşları ya da benzeri ufak taşlar
  • Torf toprağı
  • Mangal kömürü ya da aktif kömür
  • Teraryum ortamına uyum sağlayabilecek türde bitkiler
  • İstenilen çeşitlilikte süsleme malzemeleri (renkli kumlar, küçük objeler)

Teraryum Yapım Aşamaları

  • İlk adımda zevkinize uygun teraryum oluşturabileceğiniz bir kap edineniz gerekecektir. Kap seçiminde dikkat etmeniz gereken yeteri kadar derin olması ve çalışmanın için yeterli alana sahip olmasıdır. Teraryum için mutlaka cam kap seçmek zorunda değilsiniz. İstenirse eski bir kase ya da fincan içine de teraryum oluşturulabilir.
  • İkinci adımda kabın dibine çakıl taşlarının yerleştirilesi gerekir. Bu aşama görsellik için değil kabın dibine birikecek olan suyun neme dönüştürülmesinin sağlanabilesi içindir. Bu aşamaya dikkat etmeniz aynı zamanda kullanacağınız bitki köklerinin çürümesini de engelleyecektir.
  • Bir sonraki aşamada elde ufalanan kömürün taşların üzerini örtmesi sağlanmalıdır. Bu şekilde toprağınız çok daha taze kalabilir. Kömür bakteri oluşumunun da önüne geçeceği için önemlidir.
  • Kömürlerin üzeri torf toprağı ile örtüldükten sonra işin teknik olarak gerekli olan aşamaları bitiş olacaktır. Sonrasında bitkilerin yerleştirilesine geçilebilir. Bunun için küçük çukurlar açarak bitkileri yerleştirmeli ve sonra sabitlenmesi sağlanmalıdır.
  • Bitkileri dilediğiniz gibi yerleştirdikten sonra hayal gücünüze ve elinizde bulunan malzemelere göre süsleme yapabilirsiniz. Teraryum içindeki bitkilerin çürümemesi için az miktarlarda ve dipten sulanmasına dikkat etmeniz gerekecektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0