Kedi Tırmalaması Durumunda Ne Yapmalı

Kedi tırmalaması ne yapılmalı sorusu için yanıt arayanlar, yazımızda böyle bir durum ile karşılaşıldığında yapılacak ilk yardım uygaulaması hakkında bilgi verilmektedir.

Kedi Tırmalaması Durumunda Ne Yapmalı
Kedi Tırmalaması Durumunda Ne Yapmalı

Kedi Tırmalaması Durumunda Ne Yapmalı?

Kediler normal şartlar altında insanlara zarar vermeyen ve tam aksine dost canlısı hayvanlardır. Her ne kadar nankör oldukları bilinse de sevildiklerini ve ilgi gördüklerini hissettiklerinde bebek gibi yanınızdan ayrılmazlar. Farklı türde ve ırka kedilerle karşılaşsanız da bu durum değişmez ancak çevresinden çok zarar görmüş, duygusal anlamda sürekli kendisini koruma içgüdüsü ile hareket eden kedilerde durum değişiklik gösterebilir. Bu tür kediler daha siz ona yaklaşmadan ya kaçacaktır ya da sizi ona yaklaşmamanız için uyaracaktır. Bu tür kedilerin dışında normal davranışlar sergileyen kedilerde de eğer siz ona zarar verir ya da fazla sıkıştırırsanız tepki gösterdiği görülür. En çok ta özel alanlarına girerseniz, yemeğini almak isterseniz ya da bir anne kedinin yavrusuna dokunursanız hiç beklediğiniz bir anda üstünüze atlayabilir sizi tırmalayabilir. Bu sebeple kedilere karşı davranışlarınızda dikkatli olmanız tavsiye edilir. Kedilerin tırnakları son derece keskindir eve hızlı bir hareketle tırmaladıklarında derin bir kesik oluşturabilirler. Kedi tırmalaması ne yapılmalı sorusu için yanıt arayanlar, yazımızda böyle bir durum ile karşılaşıldığında yapılacak ilk yardım uygulaması hakkında bilgi edinebilirler.

Kedi Tırmalaması Sonrasında Yapılacaklar

Kedi Tırmalaması Uyuz Yapar Mı?

Kedi tırmalaması ya da ısırması gibi durumlarda ilk akla gelen kuduz riskinin taşınıp taşınmadığıdır. Bu sebeple size bu durumu yaşatan kedinin kuduz olup olmadığı bilinmeli ve mümkünse hayvan bir süre takip edilerek davranışlarına bakılmalıdır. Eğer tanımadığınız bir kedi tarafından zarar gördüyseniz mutlaka bir doktora başvurmalı ve kuduza karşı gerekli önlemi almalısınız. Ancak tırmalayan ya da ısıran kedi kendi kediniz veya tanıdığınız sağlıklı bir kediyse kuduz önlemine gerek duyulmayabilir. Böyle bir durumda kedinin zarar verdiği bölgenin ilk olarak soğuk su ile yıkanması ve serin tutulması önerilir.

Yapılacak İlk Yardım Uygulaması Ne Olmalı?

  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi doktorluk bir durum yoksa ilk önce bölge serinletilmelidir.
  • Sonrasında soğuk ile temizlenen bölgeye antiseptik özelliği bulunan bir krem sürülmesi önerilir.
  • Krem uygulamasından sonra yaralı bölge sarılarak mikrop kapmaması sağlanır.
  • Bazı durumlarda kedi tanıdığınız ve sağlıklı olduğunu düşündüğünüz bir kedi bile olsa tırnaklarında bulunan bir mikrop bile enfeksiyon kapmanıza neden olabileceği için her vaka önemsenmeli ve dikkatli olunmalıdır.
  • Eğer kedi tırmalaması sonrasında yaralı bölgede kızarıklık artıyorsa ve bir şişlik meydana geliyorsa bu kediden geçen bir hasatlık işareti olabileceği için ilk yardım önlemi sonrasında da mutlaka doktora başvurulması gereklidir.

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
2
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
0