Meyve Vermeyen Ağaçlar İçin İlginç İpuçları

Ağaç neden meyve vermez ? Sizce bir ağaçın meyve vermeme sebebi nedir ? İşte size birkaç ipucu ile bu konudaki bilgileri paylaşalım.

Meyve Vermeyen Ağaçlar İçin İlginç İpuçları
Meyve Vermeyen Ağaçlar İçin İlginç İpuçları

Meyve Vermeyen Ağaçlar İçin İlginç İpuçları

Yıllar öncesinden diktiğimiz fidanlar vardır. Her sene meyve verecek diye dört gözle bekleriz. Ama bir türlü vermezler. Hatta ata tohumu deriz, dedelerimizin diktiği ağaçların büyümesi ve meyve verecek olması bizi heyecanlandırır. Çünkü dedelerimizden, ninelerimizden kalma canlı tek hatıradır belkide. 20, 30 sene geçen ama hâlâ meyve vermeyen ağaçlarımız vardır.

Kesmeye kıyamadığımız ama meyvesizde bir şey ifade etmeyen ağaçlar. Burada şunu söylemek gerekir ki ağaçlarında bir duyguları vardır. Kim bilir belki de sahibi olmadığı için meyve vermiyordur. Tıpkı insan gibi sevmediğinin yanında olduğunda, ya da sevdiği kişi yanında olmadığında sesi çıkmaz insanın. Ağaçlarda canlıdır ve duyguları vardır.

Ağaçların Duyguları Hakkında Bir Kaç Örnek

İki sene önce çekirdek olarak diktiğimiz limonlar vardı. Yanına sadece sulamadan sulamaya uğrardık. Fark ettiğim iki sene içinde sadece bir kaç kere filiz attı. Boyu çok fazla büyümedi. Zor büyüdüğünü düşündüm. Biri çok güzel göründüğünden kendime ayırmış, hergün yanına gidip yapraklarına dokunmuştum.

2 senede büyümeyen ağaç 1 senede neredeyse boyuma ulaştı. Diğer saksıda ki aynı yaştakiler küçük kaldı. Çünkü biri sevilerek, diğerleri sadece sulanarak büyüdüler. Büyüklerin dediği gibi yemek içmek gibi sevmekte bir gıdadır. Bu üçü bir arada olamayınca eksik kalırız. Limon demişken kısa bir bilgi; limonlar çekirdekten dikildiğinde hemen meyve vermezler. 7 8 sene sonra belki verirler.

Bu nedenle 2 yaşına gelen limonu meyve veren limonun dalıyla aşılamak gerekir. Böylelikle o sene meyve verir. Bir ipucu daha evde çiçek açan limonlarınız büyümüyorsa, döllenme sağlanamıyor demektir. Bunun için doğada arı bu görevi yapsada evde iş size düşüyor.

Bir sulu boya fırçasıyla çiçeklerinden hafifçe polenleri yaymalısınız. Bu sayede limonlarınızın büyüdüğünü göreceksiniz. Başka bir örnek olarakta emanet olan bir çiçek başkasının elinde kaldığı müddetçe hiç açmadı. Sahibi gelince tekrar açmaya başlaması gerçekten şaşkınlık verici bir şeydir.

Ağaçların Duyguları Hakkında En ilginç Bilgi

Bahçemizde yıllardır besleyip büyüttüğünüz ağaç bir türlü meyve vermez. Bu genelde birçoğumuzun ortak sorunu olmuştur. Kesmeyede kıyamadığınız için senelerce bahçenizi kaplasada sadece gölgesinden yararlanırsınız.

Bazı ağaçlar bilirim 30 sene geçmiştir hâlâ bir çiçek bile açmaz. Bunun için size ilginç bir önerimiz olacak. Meyve vermeyen ağacınızın yanına 2 kişi gidin ve yanında onun hakkında konuşmaya başlayın. “ Bu senede meyve vermedi, artık bu sene son şansı meyve vermezse onu kesicem, meyvesiz ağaç mı olurmuş “ gibi kelimeler söyleyin.

Seneye bahar ayında 30 yıllık ağacınızın çiçek açtığını görünce sakın şaşırmayın. Çünkü dediğimiz gibi ağaçlarında duyguları var. Belkide bu koca bebek çok inatçı bir ağaçtı, belki de ilk diken sahibini istiyorda olabilirdi. Çekinmeden ağaçlarla konuşun onlar bir şekilde size karşılık verecektir, meyve verdiği gibi.

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
1
love
1
funny
2
angry
2
sad
2
wow
6