2.Dünya Savaşı Hakkında Hiç Duymadığınız Bilgiler

İkinci dünya savaşında bilinmeyen gerçekler ve yapılanlar.İnsanların bilmedikleri ve inanmadıkları konuların gün yüzüne vuruyorlar.

2.Dünya Savaşı Hakkında Hiç Duymadığınız Bilgiler

2.Dünya Savaşı Hakkında Hiç Duymadığınız Bilgiler

Dünya üzerinde yaşanmış en kanlı olaylardan olan 2. Dünya Savaşı herkes tarafından bilinmektedir. Savaşı herkes bilse de savaşın detaylarını çok az kişi araştırmaktadır.

Savaşın çok sayıda ölüme sebep olduğu bilinse de bu olayların detayları pek çok noktada kan dondurucu hal almaktadır.

Bu Savaş Sırasında 65 Milyon İnsan Yaşamını Yitirdi

Savaş sırasında ölen insan sayısı birçok ülkenin nüfusundan fazladır.

Yaşanan ölümlerin %33’ü askerlerden oluşurken geri kalan %67’lik kısmı da sivillerden oluşmaktadır. Bu istatistik bile sivillerin ne kadar acı çektiğini anlatmak için yeterlidir.

Stalin Kendi Askerlerinin 130.000 Tanesini Öldürtmüştür

Savaş sırasında ana karakter konumundaki Almanya özellikle Rusya ile yaptığı muharebelerde zorluk yaşamıştır. Rus askerleri uzun süre Alman ordusuna dirense de bazıları da geri çekilmek istemiştir.

Stalin geri çekilen 130.000 askerini öldürtünce ordunun geri kalanının savaşmaktan başka çaresi kalmamıştır.

Adolf Hitler Savaş Öncesi ve Sonrasında 17 Suikast Girişiminden Kurtulmuştur

  1. Dünya savaşını başlatan Alman lideri Adolf Hitler milyonlarca insanın ölümünden de sorumludur. Bunun dışında 4 milyona yakın sivil Yahudi vatandaşını da sebepsiz yere öldürtmüştür. Bu gibi soykırımlar sonrasında kedisine dost kadar da düşman kazanan Hitler’i öldürmeyi hedefleyen kişi sayısı da oldukça fazlaydı.

Hayatı boyunca büyük kısmı kendi subayları tarafından düzenlenen 17 suikast girişiminden sağ kurtulmayı başaran Hitler’in akıbeti hala bilinmiyor. Kendisini intihar ettikten sonra kimsenin bulamayacağı bir yere gömdürdüğü tahmin ediliyor.

Almanya Savaş Boyunca Sadece ABD’ye Savaş Açtı

Hitler Almanya’sı savaşın ilk günlerinden itibaren pek çok Avrupa ülkesini işgal etti ve pek çok ülkeyle çatışma yaşadı. Bu durumu nitelemek için kullanılacak ifade elbette ki savaş kelimesidir. Ancak Hitler hükumeti bu ülkelerden hiçbirine resmi olarak savaş ilan etmemiştir. Tüm bu ülkelere habersiz çıkartmalar yaparak işgal etmiştir.

Savaş sırasında resmi olarak savaş ilan ettiği tek ülke ABD olmuştur. İttifak devletlerine yardım ettiği gerekçesiyle ABD’ye saldıran Hitler ilerleyen tarihlerde bu kararında pişmanlık duymuştur.

Sovyetler Birliğindeki Erkeklerin Sadece %20’si Sağ Kaldı

Sovyetlerin ünlü ordusu olan Kızıl orduda pek çok asker görev yapsa da 2. Dünya savaşı sıralarında en çok 1923 yılında doğmuş genç erkekler görev yapmaktaydı. Ordunun bel kemiğini oluşturan bu yaş grubundaki erkeklerden sadece %20’si savaştan sağ olarak çıkabildi. Sadece bu istatistik bile savaşın yıkıcılığını ortaya koymaktadır.

Hitler 80’den Fazla Generalini İnfaz Ettirdi

Hitler, genel olarak çevresine kuşkuyla yaklaşıyordu. Savaş öncesinde ve sırasında fikirlerini sorgulayanlara hep dikkatli yaklaşıyordu. Bu kişilerin içinden varlığını ve otoritesini sarsma ihtimali olanları ilk fırsatta ortadan kaldırıyordu.

Nazi liderinin sadece generallerinden bile 80’den fazla kişiyi öldürmesi ne kadar acımasız olduğunun göstergelerinden biridir.

 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1