Sosyal Medyada Başarılı İşler Yapmanın 9 Ana Kuralı

Sosyal medyada yapacak olduğunuz tüm işlemleri sırasıyla ve düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir.Bu kurallara uyarak başarıyı yakalamanız kaçınılmazdır.Bu işlemleri deneyerek çalışmalarınıza başlaya bilirsiniz.

Sosyal Medyada Başarılı İşler Yapmanın 9 Ana Kuralı
Sosyal Medyada Başarılı İşler Yapmanın 9 Ana Kuralı

Sosyal Medyada Başarılı Olabilmek İçin Mutlaka Bilinmesi Gereken 9 Kural

İnternet çağı olan günümüzde, sosyal medya uygulamaları büyük bir önem kazanmaktadır. Kimisi tanınmak için kimisi de ürün pazarlamasıyla para kazanabilmek için sosyal medya uygulamalarına yönelmektedir. Hangi amaçla olursa olsun sosyal medya uygulamasına adım atacak kişinin mutlaka bilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. İşte, sosyal medyada başarılı olabilmek için mutlaka bilinmesi gereken 9 kural aşağıda listelenmiştir.

  1. Hedeflenen Kitlenin İstekleri Belirlenmeli

Bir sosyal medya uygulamasının ziyaretçisi, takipçisi ya da uygulama sahibinin gönderilerinin beğenilmesi için öncelikle sosyal medya kullanıcılarının istekleri belirlenmelidir. Bunu yapmak için farklı sosyal medya uygulamalarında kısa bir gezinti yapılabilir.

  1. Belirlenen İsteğin Dışına Çıkılmamalı.

Bir sosyal medya hesabı her alanda değil, tek bir alanda bir pazarlama stratejisi oluşturursa akıllarda kalıcılık oranı daha fazla olur. Örneğin; doğa hayvanlarının fotoğraf gönderiminde bulunulacaksa bununla sınırlı kalıp akıllarda kalıcılık kazanmak daha mantıklı bir hareket olur.

  1. İçeriklerin Kalitesi Tam Kıvamında Olmalı

Kaliteli içerik her zaman takipçi çeker. Bu kalite kavramı, bir fotoğrafın estetik görünümünde olduğu kadar içeriğini de kapsamalıdır. Örneğin; bir fotoğraf çekiminde hem doğru açıyı yakalamak hem de kitleye uygun güzel bir içerik yaratmak gereklidir.

  1. İstenen Kitle Sabırla Beklenmeli.

Sosyal medyada üst kademelere başarıyla ulaşabilmek için sabırlı olmak gerekmektedir. Çünkü sosyal medya içeriklerinde başarıyı bir anda yakalamak pek mümkün olmamaktadır. Öncelikle, takipçi ya da ziyaretçi sayısının artması ve içerikleri tanıması gerekmekte ki bu sabırla beklenecek bir süreç gerektirir.

  1. Arama Motorlarında Bulunacak Kadar Başarılı Olunmalı.

Herhangi bir sosyal medya uygulamasında paylaşılan bir gönderi, hem estetik hem de içerik yönünden kaliteli olduğu takdirde diğer sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşım akınına uğrayabilir. Böylece arama motorlarında bulunmak oldukça kolay bir duruma gelebilir.

  1. Başarılı Sosyal Medya Fenomenleriyle Etkileşim Hâlinde Olunmalı.

Sosyal medyada başarıyı yakalamak isteyen biri, kendi alanıyla ilgili olarak herhangi bir sosyal medya fenomeniyle etkileşime girerse, popülerliği artabilir. Böyle bir sosyal medya popülerlik, gönderilerin tanınmasına, beğenilmesine ve sosyal medya hesabının takipçi sayısının artmasına yardımcı olur.

  1. Başka Sosyal Medya Uygulamalarıyla Etkileşim Halinde Olunmalı.

Herkes aynı sosyal medya uygulamasını kullanmaz. Kimi Twitter kimi İnstagram kimisi de Youtube… Bu yüzden diğer sosyal medya uygulamaları ile de etkileşim içinde olunmalıdır. Hatta diğer sosyal medya uygulamalarından çok popüler olan herhangi bir uygulamada bir hesap açılırsa popülerlik oranı ikiye katlanabilir.

  1. Yorumlara Değer Verilmeli.

Sosyal medya hesabında gönderilerin altına yapılan yorumların olumsuz bir durum seyretmesi halinde takipçi sayısında azalma olabilir. Bu yüzden yorum yapan kişilerin yorumlarına değer verilmeli ve herhangi bir olumsuzluk varsa olumlu hâle getirilmelidir.

  1. Daima Gündemde Kalınmalıdır.

Bir sosyal medya uygulamasında günde en az bir adet kaliteli içerik paylaşımı yapılmalıdır. Çünkü; birkaç gün gündemde kalmamak hafızalardan silinmeye ve takipçilerin başka sosyal medya hesaplarına yönelmesine neden olabilir.

 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0